Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How many Britons have applied to stay in Poland after Brexit?

How many Britons have applied to stay in Poland after Brexit?
Brytyjczycy mieszkający w Polsce, podobnie jak Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, muszą zalegalizować swój pobyt. (Fot. Getty Images)
Since the beginning of the year, more than 2,000 applications for new residence permits have been submitted. citizens of Great Britain and their family members - said the press spokesman of the Office for Foreigners (UdSC) Jakub Dudziak. Residence permits issued before the end of 2020 can be replaced until 31 December 2021.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomniał, że dokumenty pobytowe potwierdzają korzystanie z uprawnień beneficjenta Umowy Wystąpienia przy przekraczaniu granic i podczas pobytu w Polsce. Jak zaznaczono, z możliwości wymiany dokumentów pobytowych wydanych przed końcem 2020 r. będzie można skorzystać tylko do 31 grudnia 2021 r., dlatego UdSC zaleca jak najszybsze składanie wniosków.

Urząd przypomniał, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską na podstawie Umowy Wystąpienia. Jak wskazał, dokument ten zawiera m.in. przepisy regulujące zasady pobytu obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce.

"Od 1 stycznia 2021 r. posiadają oni prawo pobytu co do zasady na dotychczasowych warunkach, jeśli korzystali z prawa pobytu zgodnie z prawem UE przed końcem 2020 r. i w dalszym ciągu mieszkają w kraju" - wskazał UdSC.

Jak podkreślono, dokumenty pobytowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin przed końcem 2020 r. zachowają ważność przez okres, na jaki zostały wydane - nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2021 r.

UdSC przekazał ponadto, że do końca tego roku beneficjenci Umowy Wystąpienia mogą składać w urzędach wojewódzkich wnioski o wymianę tych dokumentów. Obywatele Wielkiej Brytanii, którzy do tej pory nie posiadali dokumentów pobytowych mogą natomiast zarejestrować swój pobyt, a członkowie ich rodzin nieposiadający obywatelstwa brytyjskiego mogą zaś ubiegać się o wydanie karty pobytowej.

"Dotychczas z tych możliwości skorzystało 2,1 tys. osób" - poinformował Jakub Dudziak z UdSC. Dodał, że wniosek dotyczący wydania nowego dokumentu pobytowego, zarejestrowania pobytu lub wydania karty pobytowej należy złożyć osobiście, w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Jak zaznaczono, obowiązują formularze dedykowane dla beneficjentów Umowy Wystąpienia, zaś postępowanie w tych sprawach jest uproszczone i bezpłatne.

"W zakresie wydawania wspomnianych dokumentów stosowany jest system deklaratoryjny. Nie ma obowiązku ich uzyskania jako warunku legalnego pobytu w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę praktyczne względy, Urząd do Spraw Cudzoziemców zaleca, aby wszyscy beneficjenci Umowy Wystąpienia uzyskali nowe dokumenty pobytowe" - przekazał Jakub Dudziak z UdSC.

Dodał, że posiadanie dokumentów ułatwi korzystanie z uprawnień beneficjenta przy przekraczaniu granic i podczas pobytu na terytorium Polski. 

Czytaj więcej:

Apel do Borisa Johnsona, aby zniósł deadline na składanie wniosków o settled status

Raport: Jak kraje UE postrzegają Wielką Brytanie po Brexicie?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement