Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hong Kong: After 53 years, the city is losing its status as a leader in economic freedom

Hong Kong: After 53 years, the city is losing its status as a leader in economic freedom
Hongkong traci renomę miasta, które przoduje w liberalnym podejściu do gospodarki. (Fot. Getty Images)
For the first time since 1975, Hong Kong did not take first place in the World Economic Freedom ranking published by the Fraser Institute. The Canadian think tank blames the degradation on interference from the communist authorities in Beijing. The Hong Kong administration does not agree with this view, reports the independent website Hong Kong Free Press.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Doroczny raport "Wolności gospodarczej świata" opracowywany jest przez Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) – grupę niezależnych instytutów z 90 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie.

Według Instytutu Frasera, Hongkong stracił status najbardziej wolnej gospodarki na świecie z powodu ciągłego ograniczania swobód obywatelskich i politycznych.

Singapur awansował z drugiego miejsca w zeszłorocznej edycji na szczyt indeksu spośród 165 jurysdykcji uwzględnionych w raporcie, wyprzedzając Hongkong o 0,01 punktu procentowego.

W ostatnich latach z Hongkongu wyjechało wielu mieszkańców, otrzymując specjalny status w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

"To pierwszy rok, w którym Hongkong nie zajął pierwszego miejsca w indeksie od czasu jego powstania i oczekuje się, że jego wynik będzie dalej spadał, ponieważ Komunistyczna Partia Chin nadal tłumi wszelkiego rodzaju wolność" - zauważył w oświadczeniu Fred McMahon, członek Instytutu.

W raporcie stwierdzono, że nowe bariery regulacyjne, utrudniające wejście na rynek, ograniczenia w zatrudnianiu obcokrajowców i rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpłynęły na wolność gospodarczą, podczas gdy "zwiększona ingerencja wojskowa w rządy prawa i erozja zaufania do niezależności sądownictwa i bezstronności sądów" wpłynęły na jego system prawny i prawa własności.

"Niedawny zwrot Hongkongu jest przykładem tego, jak wolność gospodarcza jest ściśle związana z wolnością obywatelską i polityczną" – wyjaśnił w raporcie Matthew Mitchell, ekspert Instytutu Frasera.

"Celem chińskiego rządu było rozprawienie się z politycznym i obywatelskim sprzeciwem. Represje te, w połączeniu z wysiłkami rządu, zmierzającymi do kontrolowania sektora prywatnego, nieuchronnie doprowadziły do ograniczenia wolności gospodarczej" – dodał.

"Chiny są wierne zasadzie jeden kraj, dwa systemy" - zapewnia rząd w Pekinie. (Fot. Getty Images)

W komunikacie prasowym administracja Hongkongu odrzuciła twierdzenia z raportu. "Zarzut przeciwko niezależności i bezstronności naszego sądownictwa jest całkowicie bezpodstawny i niepoparty obiektywnymi dowodami" – oznajmił rzecznik administracji.

Lojalny wobec władz w Pekinie rząd Hongkongu podkreślił, że "w pełni, wiernie i zdecydowanie wdraża zasady jeden kraj, dwa systemy i  to Hongkończycy zarządzają Hongkongiem" oraz wysokim poziomem autonomii opartym na ustawie zasadniczej, mini-konstytucji miasta.

Czytaj więcej:

Londyn czwartym na świecie najdroższym miastem dla przyjeżdżających tu do pracy cudzoziemców

Raport: Belgowie oficjalnie najbogatszym społeczeństwem na świecie

Raport brytyjskiej Izby Gmin: Tajwan jest faktycznie niepodległym państwem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement