Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Historie osób narażonych na wykluczenie na specjalnej stronie internetowej

Historie osób narażonych na wykluczenie na specjalnej stronie internetowej
Cztery odważne osoby, które postanowiły przedstawić swoją historię. Kto będzie następny? (Fot. opowiedzsie.pl/screeenshot)
Pierwsze filmy pokazujące historie osób narażonych na wykluczenie i stereotypy ze względu na swoje pochodzenie, kolor skóry, orientację czy wyznanie można już obejrzeć na platformie internetowej 'Opowiedz się'. Inspiracją dla projektu była Żywa Biblioteka.
Reklama
Reklama

Strona „Opowiedz się”, zbierająca filmy-historie osób narażonych na stereotypy, ruszyła na początku lutego. Pod adresem opowiedzsie.pl można obejrzeć już cztery pierwsze filmy: z osobą transgender, osobą bezdomną, muzułmanką i osobą żyjącą z HIV - poinformowała autorka projektu Eliza Gaust z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Swoją historię opowiada Michał, na co dzień pracujący w branży IT i propagujący wiedzę na temat rewolucji 1905 r. Mówi o tym, że nie identyfikuje się do końca ani z płcią męską, ani z żeńską. 2,5 lat temu odważył się żyć, tak jak chce i nie ukrywać swojej tożsamości.

Jurek to osoba bezdomna, obalająca wszelkie stereotypy na temat tej grupy. Oczytany, meloman, otwarty na innych. „Uświadamia, że każdego z nas może dotknąć problem bezdomności” – dodaje Gaust.

Lubna to muzułmanka, lekarka od 9 lat mieszkająca i pracująca w Polsce. Autorka projektu #muzułmanki/warszawianki, która udowadnia, że można być kobietą, matką, muzułmanką, a przy tym realizować się na każdym polu i szerzyć ideę dialogu międzyreligijnego.

Kasia to twarz kampanii „HIVokryzja”, mówiąca otwarcie o swoim życiu z HIV, o tym, że to nie choroba jest dla niej ograniczeniem, a stereotypy, które jej towarzyszą. „Pozytywna, energiczna, lecząca innych z +HIVokryzji+” - podkreśla Gaust.

Głównym założeniem „Opowiedz się” - według jego autorki - jest stworzenie przestrzeni dla historii mówionych osób, które wyróżniają się na tle swojej społeczności, żyją po swojemu i pragną podzielić się tym doświadczeniem z innymi.

Inspiracją dla projektu była Żywa Biblioteka, inicjatywa znana na całym świecie, a zapoczątkowana w 2000 r. w Danii podczas festiwalu muzycznego Roskilde. W tej Bibliotece Książkami są osoby reprezentujące różne grupy wykluczane i obarczane stereotypami. Podczas akcji każdy może "wypożyczyć" daną Książkę, a więc porozmawiać z wybraną osobą przez pół godziny,

W ramach projektu „Opowiedz się” powstawać mają kolejne filmy. Każdy może wysłać swój film-historię lub napisać na adres: opowiedzsiepl@gmail.com. Planowane są też zarówno spotkania otwarte, jak i adresowane do młodzieży, a prezentujące platformę internetową. „Chciałabym, żeby strona służyła jako narzędzie edukacyjne, stosowane podczas zajęć antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży. Ale może być atrakcyjna również dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o swoim otoczeniu, poznać tych, których nie spotykają na co dzień” - dodała autorka.

Partnerami projektu są: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań, Fabryka Równości, HaMakom, Łódzkie Partnerstwo Pomocy Osobom Wykluczonym i Bezdomnym i Pracownia Alternatywnego Wychowania.

Projekt "Opowiedz się" został wybrany do realizacji w ramach inicjatywy Fundacji Humanity in Action Polska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy "Polis" pt. "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści". Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama