Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szydło zapowiada wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Szydło zapowiada wyższe zasiłki dla bezrobotnych
Polska premier zapowiedziała wyższe zasiłki dla osób bez pracy. (Fot. Getty Images)
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, reformę urzędów pracy, nową ustawę o wsparciu osób z niepełnosprawnością i 5 tys. nowych miejsc pracy dla nich w instytucjach publicznych - zapowiedziała minister rodziny i pracy po spotkaniu z premier.
Reklama
Reklama

Premier Beata Szydło - w ramach przeglądu resortów - spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Na konferencji prasowej po tym spotkaniu Szydło poinformowała, że w tym roku Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia. Zapowiedziała też prace nad programem prorodzinnym, który zostanie przyjęty w tym roku i będzie uzupełnieniem programu "Rodzina 500 plus".

"Jak mówiliśmy z panią minister, będziemy nadal pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi. Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji" - przekazała premier.

"Kolejna sprawa na agendzie prac ministerstwa i zespołu międzyresortowego to program Za życiem przyjęty pod koniec ubiegłego roku. I również w tym roku będzie wdrażany, będą przygotowywane projekty ustaw, które na bieżąco będą przedkładane do prac rządowych" - poinformowała Szydło.

Rafalska dodała, że pierwszy pakiet ustaw "Za życiem" będzie obowiązywał od 1 lipca br. "Ogromnie dużo pracy ustawowej będziemy mieli, pracując nad programem Za życiem. Szereg rozwiązań i propozycji programowych musi się zamienić w akty prawne" - zauważyła. Jak mówiła, niezwykle ważne są też usługi wspierające i rehabilitacyjne, rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy, tworzenie rehabilitacji przy warsztatach terapii zajęciowej, preferencyjne warunki do zakładania miejsc żłobkowych dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Szefowa MRPiPS zapowiedziała także zwiększenie kontroli nad adopcjami międzynarodowymi. "Chcemy stworzyć takie warunki, by polskie dzieci były adoptowane przez polskie rodziny, również dzieci z niepełnosprawnościami" - mówiła. Jak dodała, adopcji zagranicznych w skali roku jest ok. 300. Zwróciła uwagę, że panuje przekonanie, iż te adopcje dotyczą wyłącznie dzieci niepełnosprawnych, jednak - jak przekonywała - dzieci z niepełnosprawnościami stanowią zaledwie ok. 20 proc. tej grupy. "Ponad 70 proc. adoptowanych za granicę dzieci to są rozdzielane rodzeństwa - to jest naprawdę poważny problem" - przekazała Rafalska.

"Zrobimy wszystko, by do minimum ograniczyć adopcje zagraniczne, stworzymy takie warunki, żeby polskie dzieci były adoptowane przez polskie rodziny" - zadeklarowała premier.

Nawiązując do zapowiedzi o reformie urzędów pracy, Rafalska mówiła, że chodzi o to, by wydatkowanie miliardów złotych z Funduszu Pracy było efektywniejsze. "Chcielibyśmy, żeby ta reforma weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., więc cały wysiłek i trud legislacyjny musiałby być natychmiast podjęty, bo to duże wyzwanie" - dodała.

Zastrzegła, że podniesienie zasiłku dla bezrobotnych wymaga uzgodnień z ministrem finansów. "Sytuacja Funduszu Pracy pozwoliłaby na sfinansowanie wyższych zasiłków dla osób bezrobotnych" - zaznaczyła Rafalska.

Zapowiedziała też walkę z patologiami na rynku pracy. Ważnym elementem w tym obszarze ma być stworzenie nowoczesnego indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama