Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

High Court judge wants ruling over 'immense' law changes in Poland

High Court judge wants ruling over 'immense' law changes in Poland
Irlandzki sąd uznał obawy Polaka za słuszne. (Fot. Thinkstock)
A High Court judge has asked the European courts for a ruling on the effect of recent legislative changes in Poland because they are 'so immense' the High Court has been forced to conclude that 'the common value of the rule of law' has been 'systematically damaged' and 'democracy in Poland' has been breached.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sprawa dotyczy Artura Celmera, poszukiwanego przez włocławską i bydgoską policję w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamaniem ustawy o statystyce publicznej.

41-latek od 2012 roku znajduje się na policyjnej liście osób poszukiwanych i został za nim wystawiony Europejski Nakaz Aresztowania.

Do Irlandii Polak uciekł 10 lat temu, a od 10 miesięcy przebywa w areszcie. W lutym adwokat Celmera tłumaczył, iż w związku z trwającymi w kraju nad Wisłą problemami w systemie sądownictwa, jego klient nie ma gwarancji uczciwego procesu.

W 2017 roku Polska przyjęła serię ustaw między innymi dających rządowi możliwość zmiany sędziów sądu najwyższego.

Według prawników Celmera, rozprawa jest unikatowym probierzem dostarczającym precedensu, w jaki sposób inne kraje europejskie radzą sobie z orzeczeniami polskich sądów w aktualnym klimacie.

"Wygląda na to, że sprawa ta będzie testem dla Unii Europejskiej w postępowaniu z ekstradycjami do Polski na podstawie ustawy o europejskich nakazach aresztowania z 2003 roku” - napisała w oświadczeniu Fahy Bambury, kancelaria reprezentująca Celemera.

Adwokat Ciarán Mulholland dodał podczas rozprawy, iż odesłanie jego klienta do Polski w tak niepokojących okolicznościach byłoby niesprawiedliwe. Adwokat Sean Guerin dodał, iż nie ma gwarancji, że prawa klienta gwarantowane Europejską Kartą Praw Człowieka oraz irlandzką konstytucją będą przestrzegane.

Obrona przedstawiła szereg innych argumentów, takich jak niskie standardy polskich więzień oraz fakt, iż podsądny zbudował w Irlandii swoje życie rodzinne.

Decyzja o ekstradycji miała zapaść w poniedziałek 12 marca, jednak nie zapadła. Sąd ekstradycyjny w Dublinie postanowił najpierw zasięgnąć opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

"Irlandzki sąd (High Court of Justice) zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE, czy można wydać obywatela RP na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w sytuacji, kiedy zagrożona jest niezależność polskich sądów" - poinformował polski rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Szczegółowa treść pytania ma zostać sformułowana na zaplanowanej na przyszły tydzień rozprawie sądu ekstradycyjnego w Dublinie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement