Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Herbata, dżem i ciastka siłą napędową brytyjskiej gospodarki po Brexicie?

Herbata, dżem i ciastka siłą napędową brytyjskiej gospodarki po Brexicie?
Brytyjczycy chcą pobudzić gospodarkę sprzedażą herbaty. (Fot. Getty Images)
Rządowe oświadczenie, jakoby herbata, dżem i ciastka miały być głównym napędem gospodarki Wielkiej Brytanii po Brexicie zostało określone przez opinię publiczną jako 'żenujące'. Internauci nie zostawili suchej nitki na Minister Środowiska Andrei Leadsom po tym, jak przedstawiła plany eksportu żywności i napojów za granicę w celu pobudzenia gospodarki po wyjściu z UE.
Reklama
Reklama

Minister zaprezentowała projekt podczas swojego wystąpienia na targach handlowych w Paryżu. Jej zdaniem strategia przyniesie w ciągu pięciu lat brytyjskiej gospodarce £2,9 miliardów. Produkty miałyby być sprzedawane do 18 krajów.

Projekt obejmuje zarobienie £185 mln na eksporcie takich produktów jak herbata, dżem i ciastka do Japonii i £293 mln na wysyłce piwa i cydru do Australii i Nowej Zelandii.

Rosnące zainteresowanie Ameryki Łacińskiej szeroką gamą brytyjskich produktów, jak whisky i gin mogłoby przynieść z kolei £215 mln.

Pomysł ten został jednak określony na Twitterze jako „szalony”. Jeden z użytkowników napisał: „Brytyjski pomysł na Brexit to sprzedawanie herbaty PG do Indii, pingwinów na Antarktykę i marmolady do Francji. Dobra robota”.

“Zatem brytyjski plan na Brexit to sprzedawanie dżemu i herbaty. Nie wierzyłem w rząd, a tymczasem to sami akademicy i naukowcy” - dodał inny.

Kolejny internauta podkreślił, że herbata nie jest hodowana w Wielkiej Brytanii. „Pomysł na Brexit to eksport herbaty do innych krajów. Wiecie, że nie uprawiamy herbaty, prawda?” - pytał Ross Purves.

“Nasza żywność i napoje są znane z najlepszych standardów, jeśli chodzi o przestrzeganie praw zwierząt, jakości oraz bezpieczeństwa i jestem pewna, że więcej ludzi na świecie polubiłoby to, co oferujemy. Szkocki łosoś, walijska wołowina, whiskey z Irlandii Północnej i angielski ser są już dobrze znane poza Wyspą i chcę, abyśmy budowali ten sukces, pomagając większej ilości firm wysyłać swoje wysokiej jakości produkty za granicę” - podkreśliła w Paryżu Leadsom.

Theresa May zapowiedziała podczas Konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham na początku miesiąca, że do końca marca 2017 zostanie uruchomiony Artykuł 50. To oznacza, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii do 2019 roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama