Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hancock vows to give families 'right to say goodbye' to loved ones

Hancock vows to give families 'right to say goodbye' to loved ones
Proponowane przez Hancocka (na zdj.) wytyczne mają dotyczyć wyłącznie domów opieki. (Fot. Getty Images)
Matt Hancock has announced new proposals to allow people to be with relatives in care homes who are gravely ill with coronavirus before they die, so that they can fulfil their 'right to say goodbye'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Taką obietnicą Hancock złożył wczoraj na Downing Street podczas codziennej konferencji prasowej poświęconej walce z epidemią.

Inicjatywa ministra jest następstwem serii doniesień o tym, że krewni żegnają się z najbliższymi telefonicznie czy poprzez listy przekazywane bliskim za pośrednictwem pracowników domów opieki. 

W jednej z placówek w hrabstwie Buckinghamshire w środkowej Anglii żona umierającego mężczyzny poprosiła personel, aby przekazał mężowi jej perfumy, by ten mógł przypomnieć sobie ich wspólne chwile.

W innym domu opieki w Nottinghamshire - również w środkowej Anglii - jedyną okazją do pożegnania się rodziny z ukochaną osobą było zebranie się na parkingu i obserwowanie, jak zakład pogrzebowy wynosi ciało zmarłego na Covid-19.

Obecnie krewni żegnają się z najbliższymi telefonicznie czy poprzez listy przekazywane bliskim za pośrednictwem pracowników domów opieki. (Fot. Getty Images)

"Współpracuję z Public Health England, całym sektorem opieki i wieloma innymi podmiotami, aby wprowadzić nowe procedury, byśmy mogli ograniczyć ryzyko infekcji, a jednocześnie, w miarę możliwości, zapewnili rodzinom pożegnanie swoich bliskich" - przekazał minister zdrowia.

Proponowane przez Hancocka wytyczne mają dotyczyć wyłącznie domów opieki. Jeśli chodzi o szpitale, obecne przepisy pozwalają, aby pacjenta, który jest w stanie krytycznym, odwiedził jeden członek najbliższej rodziny.

Jednak sektor opieki ostrożnie podszedł do obietnic Hancocka, podkreślając, że - aby odwiedziny w domach opieki były bezpieczne - potrzeba znacznie więcej środków ochrony indywidualnej, takich jak maski czy gogle.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii już co najmniej 21 pracowników NHS - głównie lekarzy, ale także pielęgniarek - zmarło z powodu koronawirusa. Dlatego coraz częściej stawiane są pytania o to, dlaczego brakuje odzieży i sprzętu ochronnego dla personelu medycznego i pracowników domów seniora.

Czytaj więcej:

W UK liczba zgonów na koronawirusa o 15 proc. wyższa od rządowych danych

Wielka Brytania straciła "kilka szans" na maski i kombinezony z UE

Koronawirus w domach opieki. Władze UK zmieniają politykę

Personel NHS "ma zgodę" na ponowne użycie jednorazowej odzieży ochronnej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement