Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zagraniczne auta na celowniku brytyjskiego rządu

Zagraniczne auta na celowniku brytyjskiego rządu
Policja ma prawo do zabrania samochodu, który nie został przerejestrowany (Fot. Facebook/Polska Policja w Leicester)
Zmieniają się przepisy dotyczące używania pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi w Wielkiej Brytanii. Od 3 listopada auta, które pozostają na Wyspach na dłużej niż 6 miesięcy i nadal nie są zarejestrowane, będą śledzone przez władze, a ich kierowcy karani. Grzywna wynosić będzie kilkaset funtów.
Reklama
Reklama

Zjednoczone Królestwo wprowadza zmiany, bo traci na tym sporo pieniędzy. Brytyjskie ministerstwo transportu podaje, że każdego roku około 600 tys. aut spoza Wielkiej Brytanii rejestruje się w DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Resort szacuje, że po brytyjskich drogach może poruszać się 350 tysięcy niezarejestrowanych samochodów, co przekłada się na straty rzędu 60 milionów funtów z tytułu niezapłaconych podatków. Rząd zapowiada walkę z właścicielami pojazdów, które nie zostały przerejestrowane.

Urzędnicy walkę z zagranicznymi samochodami argumentują również bezpieczeństwem na drogach Wielkiej Brytanii. Auta spoza Wysp muszą być zarejestrowane w DVLA w ciągu pół roku od przyjazdu do kraju. Co za tym idzie, kierowcy tychże pojazdów mają obowiązek zapłacenia 55 funtów za rejestrację. Kierowcy muszą również zapłacić podatek drogowy, uzyskać certyfikat MOT-u - jeśli pojazd ma więcej niż 3 lata - i w niektórych przypadkach zapłacić VAT. Wiele pojazdów zagranicznych i nieprzerejestrowanych może mieć nieważny MOT, kierowcy tych samochodów naruszają zasady ubezpieczenia i narażając na niebezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

„Te samochody są zagrożeniem na naszych drogach” - podkreślił minister transportu  Patrick McLoughlin. „Rząd jest zdeterminowany, aby rozprawić się z zagranicznymi kierowcami, którzy świadomie i notorycznie odmawiają rejestracji pojazdów. Użyjemy wszystkich dostępnych nam informacji i sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne” - zaznaczył polityk.

W związku z wątpliwościami Polaków w sprawie przerejestrowywania pojazdów polska sekcja policji z Leicester na swojej stronie na Facebooku informuje:

- DVLA nie wyrazi zgody na wykupienie taxu na pojazd, który nie ma angielskich tablic rejestracyjnych, dlatego też osoby, które zamieszkują w Wielkiej Brytanii maja obowiązek przerejestrowania pojazdu;
- należy zmienić liczniki z pokazującego kilometry na wskazujący mile oraz zmienić światła;
- z DVLA można pobrać formularz, wypełnić go, przerejestrować pojazd oraz opłacić podatek drogowy;
- należy dokonać przeglądu samochodu MOT oraz opłacenia ubezpieczenia.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama