Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"

Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"
Chcesz "być zapomnianym"? Zwróć się do Google i wypełnij formularz. (Fot. Getty Images)
Amerykański koncern Google poinformował wczoraj, że w ciągu miesiąca otrzymał 70 tys. wniosków od europejskich użytkowników chcących usunięcia pewnych wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę w ramach zagwarantowania 'prawa do bycia zapomnianym'.
Reklama
Reklama

13 maja unijny trybunał orzekł, że Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a dotyczące go informacje są "nieistotne lub nieaktualne". W związku z tym 30 maja Google udostępnił w internecie specjalny formularz dla europejskich użytkowników, w którym mogą domagać się usunięcia wybranych wyników wyszukiwania. Koncern powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać w rozstrzyganiu wniosków.

Mieszkańcy 28 krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii, proszeni są w tym formularzu o podanie linku lub linków, które chcą usunąć z listy wyszukiwania. Następnie muszą podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i przesłać kopię dokumentu ze zdjęciem, a także wyjaśnić, jaki związek podane strony mają z nimi i dlaczego ich zdaniem mieszczą się w kryteriach podanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Z danych wynika, że we Francji w 14 086 zgłoszeniach wskazano 47 927 adresów stron internetowych; w Niemczech zgłoszeń było 12 678, a adresów stron 47 014; w Wielkiej Brytanii wysłano 8 497 wniosków z liczbą stron 34 597. W Hiszpanii liczba zgłoszeń wyniosła 6 176 z liczbą adresów stron internetowych 21 564, a we Włoszech przesłano 5 934 wniosków z liczbą stron 23 321.

1 661 wniosków dotyczących usunięcia wyników wyszukiwania zostało wysłanych do Google między 29 maja a 30 czerwca br. z Polski - poinformował rzecznik Google Polska Piotr Zalewski. Wnioskowano o usunięcie w sumie 7 510 linków.

"Niedawno rozpoczęliśmy realizację żądań o usunięcie treści, które otrzymaliśmy po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jest to dla nas nowy proces, który może ulec pewnym zmianom. Nadal jesteśmy otwarci na opinie, będziemy także współpracować z organami ochrony danych i innymi, by spełnić wymogi orzeczenia" - zadeklarował Zalewski. Dodał, że każde zgłoszenie rozpatrywane jest indywidualnie.

W Polsce wniosek można składać pod adresem: https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch.

Wcześniej Google broniło się przed wymazywaniem wyników, określając to jako cenzurę. Twierdziło, że nie kontroluje danych, a jedynie udostępnia szukającym informacje, które i tak są dostępne w internecie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama