Menu

Good news for parents: Back to school allowance is going up by 25%

Good news for parents: Back to school allowance is going up by 25%
Dodatek kosztował będzie teraz rząd €47,4 mln. (Fot. Getty Images)
The Bach To School Clothing and Footwear allowance has been raised by 25%. The back to school allowance is paid to parents to assist them in purchasing clothes for when their children return to school in September.
Advertisement
News available in Polish

Do tej pory zasiłek wynosił €100 na dziecko w wieku 4-11 oraz €200 dla 12-17-latków. Od lipca tego roku świadczenie będzie natomiast wypłacane odpowiednio w kwocie €125 i €250. Jak poinformowało Ministerstwo ds. Socjalnych, ze wsparcia skorzysta 108 tys. rodzin.

Zwiększony zostanie także zasiłek na osoby przebywające w centrach Direct Provision (DP), czyli uchodźców. Dzieci żyjące w tego typu ośrodkach otrzymywać będą od sierpnia €21,60 zamiast €15,60. Na tyle samo mogą liczyć dorośli, którym dotychczas wypłacano €19,10.

"Zamierzam ograniczyć ubóstwo wśród dzieci i mam nadzieję, że ta podwyżka jest jasnym sygnałem zaangażowania w tę kwestię nowego rządu" - podkreślił nowy premier Irlandii, Leo Varadkar.

Fergus Finlay, dyrektor generalny fundacji na rzecz dzieci Barnardos, z zadowoleniem przyjął informacje o podwyżce BSCFA. Jednak zaznaczył, że powinno być zrobione więcej.

“Dzięki naszemu dorocznemu badaniu School Costs Survey wiemy, że rodzice, szczególnie ci o niskich dochodach, zmagają się z wysokimi kosztami posyłania dzieci do szkoły. Dlatego cieszymy się z podwyżek zasiłków i mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok do stworzenia naprawdę darmowej edukacji, co było jedną z obietnic wyborczych Leo Varadkara” - skomentował Finlay, cytowany przez Journal.ie.

Wnioski o dodatek można składać już teraz. Ostateczna data przyjmowania aplikacji upływa 30 września. Zasiłek przeznaczony jest dla rodzin nieprzekraczających limitu dochodów, w którym jeden z rodziców pobiera świadczenie socjalne lub się uczy. Szczegółowe informacje i wzór wniosku znaleźć można na stronie www.welfare.ie.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.03.2018
  GBP 4.778 złEUR 4.216 złUSD 3.421 złCHF 3.603 zł

  Sport


  Advertisement