Gold and bronze for Poland in a hammer strike in London!

Polskie medalistki w rzucie młotem. Od lewej: Malwina Kopron i Anita Włodarczyk. (Fot. Getty Images)
It was supposed to be a Polish day in London and it was. Anita Włodarczyk made her birthday present and defended the title of world champion in hammer throw. Bronze medal was won by Malvin Kopron and Joanna Fyodorov took sixth place. In the triple jump Anna Jagaciak-Michalska was also the sixth.

"Gratulacje i serdecznie podziękowania dla Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, a o "wspaniałych biało-czerwonych dziewczynach" można było przeczytać na Twitterze premier Beaty Szydło.

Włodarczyk (RKS Skra Warszawa), która z powodu kontuzji dłoni startowała na środkach przeciwbólowych, odniosła 41. zwycięstwo z rzędu w konkursie rzutu młotem. W najlepszej próbie posłała go na odległość 77,90 m. Kopron (AZS UMCS Lublin) uzyskała 74,76, a Fiodorow - 73,04. Wicemistrzynią została Chinka Zheng Wang - 75,94.

Jagaciak-Michalska (OŚ AZS Poznań) wynikiem 14,25 potwierdziła przynależność do czołówki. W ubiegłym roku była czwarta w mistrzostwach Europy w Amsterdamie i dziesiąta w igrzyskach w Rio de Janeiro. Tam srebro wywalczyła reprezentantka Wenezueli Yulimar Rojas, która w poniedziałek wygrała konkurs w Londynie rezultatem 14,91.

Angelika Cichocka (SKLA Sopot) była siódma w biegu na 1 500 m - 4.04,16. Zwyciężyła złota medalistka olimpijska z Rio Kenijka Faith Kipyegon - 4.02,59. Broniąca tytułu zdobytego dwa lata temu w Pekinie Etiopka Genzebe Dibaba minęła metę na ostatniej 12. pozycji.

Cichocka przyznała, że czuje niedosyt, gdyż widziała siebie w "piątce", ale - jak zaznaczyła - nie da się do końca przewidzieć reakcji organizmu po dwóch wcześniejszych biegach w eliminacjach i półfinale.

Mistrz olimpijski z Rio Jamajczyk Omar McLeod wynikiem 13,04 zdobył złoty medal w biegu na 110 m przez płotki. Srebro wywalczył obrońca tytułu Rosjanin Siergiej Szubienkow, startujący pod neutralną flagą - 13,14.

Po czterech dniach rywalizacji Polska ze złotem Włodarczyk i brązem Kopron zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Na pierwszym są Stany Zjednoczone z dziewięcioma krążkami: dwa złote, pięć srebrnych i dwa brązowe. Na podium stawali dotychczas lekkoatleci z 26 państw. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę.