Menu

Global Risks Report 2017: Jakie są największe globalne zagrożenia?

Global Risks Report 2017: Jakie są największe globalne zagrożenia?
Wydarzenia 2016 roku - wybory oraz nastroje społeczeństw na całym świecie uwydatniły nieznane dotąd wady poszczególnych systemów oraz globalizacji. (Fot. Thinkstock)
Nierówności ekonomiczne, polaryzacja społeczeństwa i zagrożenia środowiskowe to trzy najważniejsze trendy, które kształtować będą światową gospodarkę w ciągu najbliższych 10 lat - wynika z najnowszego raportu Global Risks 2017.

Tegoroczna edycja raportu już po raz dwunasty przedstawia zmiany w postrzeganiu ryzyk globalnych i bada kluczowe przyczyny powstawania wybranych zagrożeń - m.in.: rosnące nierówności społeczne, polaryzację polityczną i nacjonalizm oraz zmiany technologiczne.

Artur Grześkowiak, prezes zarządu Marsh Polska podsumowuje: "Wyniki prowadzonych analiz potwierdzają, że w ostatnich latach to ryzyka geopolityczne, społeczne i środowiskowe przeważają w rankingach (prawdopodobieństwa i konsekwencji ich wystąpienia) nad problemami ekonomicznymi. Obawy przed atakami terrorystycznymi oraz bronią masowego rażenia wyparły strach przed upadkiem państw czy negatywnymi skutkami kryzysów ekonomicznych.

Wydarzenia 2016 roku - wybory oraz nastroje społeczeństw na całym świecie uwydatniły nieznane dotąd wady poszczególnych systemów oraz globalizacji. Dla wielu firm niestabilność polityczna może negatywnie wpływać na wyniki działalności gospodarczej i budzi obawy związane z bezpieczeństwem. Powodem narastającej niestabilności społecznej jest pogłębiające się zróżnicowanie zamożności oraz polaryzacja społeczeństw. Zagrożeniem dla gospodarki w 2017 roku jest również kreowanie protekcjonistycznego środowiska, przepełnionego dodatkowymi sankcjami i przepisami - nadregulacja ostatecznie uderza w konsumenta i może przyczyniać się do narastania poczucia niestabilności w społeczeństwie.

Ponadto, zmiany technologiczne wpływają na przychody, modele prowadzenia biznesu, jak i działalność wielu branż. W 2017 roku firmy będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym z nowymi technologiami - obejmującymi m.in. cyberataki, ryzyka ekonomiczne związane z utratą pracy na rzecz sztucznej inteligencji, regulacje związane z ruchem w przestrzeni powietrznej, autonomicznymi pojazdami, robotyką i innymi zmianami".

Global Risks Report 2017 opracowano na podstawie opinii 750 ekspertów. Raport ocenia 30 zagrożeń o charakterze globalnym, które sklasyfikowane zostały w 5 kluczowych obszarach: ekonomiczne, środowiskowe, geopolityczne, społeczne i technologiczne, a ich ocena odbyła się na podstawie prawdopodobieństwa oraz konsekwencji wystąpienia.

Więcej informacji oraz link do raportu można znaleźć TUTAJ.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.03.2017
GBP 4.933 złEUR 4.266 złUSD 3.948 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama