Menu

"Gazeta Wyborcza": Torby plastikowe zasilą budżet

Polacy będą płacić za siatki. (Fot. Thinkstock)
Planowana przez rząd opłata recyklingowa zbliży Polskę do unijnych standardów. "Za kilka miesięcy zapłacimy nawet złotówkę za każdą foliową torebkę wynoszoną ze sklepu" - donosi "Gazeta Wyborcza".
Reklama

Na razie "nie wiadomo, ile konkretnie mogą pobierać handlowcy za wydanie torebki" - pisze "gazeta Wyborcza". "W projekcie ustawy wciąż pozostaje złotówka, ale resort środowiska twierdzi, że to cena maksymalna i zapowiada, że w rozporządzeniu znajdzie się kwota 20 gr".

Polacy chętnie korzystają z foliowych toreb. "Od 250 do 470 torebek rocznie - tyle średnio według różnych wyliczeń - zużywa jeden Polak. Zgodnie z unijną dyrektywą, którą przyjęło już 14 krajów UE (m.in Irlandia i Holandia), od 2026 r. każdy obywatel ma ich wykorzystywać maksymalnie 40 w ciągu roku" - ocenia "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska daje państwom członkowskim wybór: albo podejmą środki, które pozwolą stopniowo zmniejszyć zużycie opakowań, albo do końca przyszłego roku wprowadzą opłatę recyklingową. "Polski rząd zdecydował się na drugą opcję. I to już od 1 stycznia" - pisze "GW".

Opłata znalazła się "w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami. Ma wynosić 1 zł za każdą foliówkę o grubości do 50 mikrometrów, (czyli nawet tą przeźroczystą, wydawaną przy kasie). Zmiana nie obejmie tylko tzw. zrywek poniżej 15 mikrometrów, o ile będą używane ze względów higienicznych lub do pakowania żywności kupowanej luzem (np. warzyw, owoców, mięsa, ryb)" – donosi dziennik.

 

  Komentarze


  • Mca
   14 września 2017, 06:54

   1 zl to sporo jak dla Kowalskiego, to tak jak by tu miala kosztowac ok 1£.

  • THC
   14 września 2017, 07:53

   Juz marudzicie? To niech chodza w z torba w krate na zakupy. HAhahahaha

  • Kakadu
   14 września 2017, 09:25

   Beda kradli woreczki na psie kupy albo kombinowali i pakowali 50kg zakupy do 200 zrywek, widzialem to w mazurskim miasteczku, z dotacji pobudowali parki, a bumy w nich sr**ja po krzakach, smrod i wymiociny, nikt tam nie chodzi... Ppolonus potrafi, bo jest biedny, caly kraj jest biedny i to jest powod. Jak tam mieszkalem, tez kradlem i kombinowalem, teraz nie musze, bo mieszkam i zyje w bogatym kraju.

  • Petronas
   14 września 2017, 11:04

   THC ma rację hehe... torba w kratę, najlepiej od "Czytelnika" I skończy się zalewanie środowiska plastikiem. Brawo za inicjatywę! W UK place za siatkę I to wielokrotnie pomaga. Planuję zakupy, zabieram siatkę z domu. Nie mam siatki to płacę albo biorę w rękę to co kupiłem I idę. Czytelnik I THC aż was polubiłem normalnie heh

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama