Menu

GUS: Wielodzietni najuboższą grupą społeczną w Polsce

GUS: Wielodzietni najuboższą grupą społeczną w Polsce
Rodziny z dziećmi w Polsce mają trudniejszą sytuację ekonomiczną niż osoby bezdzietne. (Fot. Kurier PAP)
Najuboższą grupę gospodarstw domowych stanowią rodziny wielodzietne - wynika z najnowszego raportu GUS na temat sytuacji ekonomicznej Polaków.
Reklama

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Działania prorodzinne w latach 2010-2015" . Raport obejmuje  więc okres przed wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus. 

Z badania wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat (2012 - 2015) przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł do 1386,16 zł, a więc o 8,4 proc, natomiast średnie miesięczne wydatki na osobę podwyższyły się o 3,8 proc. do 1091 zł. Dochody rosły więc szybciej niż wydatki, co skutkowało wyższą relacją oszczędności do dochodów.

Jednocześnie analitycy podkreślają, że wraz ze wzrostem liczby dzieci dochód na osobę w rodzinie wyraźnie maleje. Dochód na osobę w przypadku rodzin z trójką lub więcej dzieci był niższy od przeciętnego o ponad 39 proc.  Nieco lepiej kształtowała się sytuacja dochodowa samotnych rodziców z dziećmi, których dochód na głowę był tylko nieznacznie niższy w porównaniu do rodzin z dwójką dzieci. Do pozytywnych sygnałów należy najszybszy wzrost dochodów w rodzinach z co najmniej trójką dzieci.

Wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej i pracy na własny rachunek jest podstawowym źródłem utrzymania gospodarstw domowych. W przypadku rodzin wielodzietnych, to znaczy z co najmniej trójką dzieci, średnio ponad 76 proc. dochodu uzyskuje się dzięki pracy. Rodziny te, jak również samotni rodzice z dziećmi na utrzymaniu pozyskują relatywnie większy dochód ze świadczeń (pomijając świadczenia społeczne) w porównaniu do innych typów gospodarstw domowych 

Okazuje się, że najbardziej zagrożone ubóstwem są rodziny wielodzietne. W 2015 r. aż 45 proc. osób żyjących w gospodarstwach domowych z czwórką dzieci i więcej uznano za ubogie, a odsetek ten był trzy razy wyższy niż w przypadku wszystkich gospodarstw domowych. Ponadto w takich gospodarstwach domowych powszechnie obecna jest sfera niedostatku, a blisko 80 proc. osób cierpi na niedostatek, rozumiany jako życie poniżej kwoty minimum socjalnego.

Podsumowując, jak wynika z raportu najbiedniejszą grupę gospodarstw domowych stanowią rodziny wielodzietne, w szczególności rodziny z co najmniej czwórką dzieci. Ich dochody i wydatki na głowę są najniższe, w strukturze wydatków największy udział stanowią dobra podstawowe, jest to też grupa gospodarstw domowych najbardziej zagrożona ubóstwem. Sytuacja dochodowa rodziców samotnie wychowujących dzieci jest nieco lepsza, częściej zgłaszają oni za to podstawowe braki w wyposażeniu mieszkania.  

W raporcie zasugerowano większe zaangażowanie państwa, samorządów i instytucji społecznych w pomoc rodzinom oraz rodzicom samotnie wychowującym dzieci.

 

  Komentarze


  • Gosc 048
   7 stycznia 2017, 07:20

   Trzeba umieć się powstrzymać z produkcją dzieci jak nie ma się na nie a nie robią a potem pomocy... zabezpieczenia są o wiele tańsze :) jak kogoś stać ok może mieć ich tuzin albo i na kopy ale najczęściej mają Ci co nie mają nawet pracy co roku następne i to jeszcze rodziny o podłożu patologicznym :(

  • Mocni
   7 stycznia 2017, 08:18

   Młodzież i dzieci są przyszłością świata, są przyszłością narodu i Kościoła..

  • Mocni
   7 stycznia 2017, 08:18

   Młodzież i dzieci są przyszłością świata, są przyszłością narodu i Kościoła..

  • Kolega
   7 stycznia 2017, 11:33

   Gosc 048 - radze sie powstrzymac z argumentem ekonomicznym jesli chodzi o posiadanie potomstwa, bowiem znajdzie sie ktos kto zakwestionuje Panskie istnienie odnoszac sie do rachunku zysku i straty.

  • Xxx
   7 stycznia 2017, 11:43

   A w UK niestety na odwrot..

  • THC
   7 stycznia 2017, 13:02

   500+ Im daja to nie kupuja prezerwatyw.

  • Jest-nick
   7 stycznia 2017, 15:49

   Przeciez napisali ze wzrost wydatkow byl mniejszy niz wzrost dochodu-wiec sytuacja sie poprawia.Nie matrwcie sie o dzieci-niedlugo najada imigranci i narobia.Moze ukraincy,amoze z krajow bardziej orientalnych.

  • THC
   7 stycznia 2017, 18:04

   Dokladnie multi-kulti jest OK!

  • Nap
   7 stycznia 2017, 18:24

   To właśnie jest Polska hahahahahahahaha

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama