Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

From archaeologists to vets, UK widens list of desired immigrants

From archaeologists to vets, UK widens list of desired immigrants
Na Wyspach brakuje m.in. weterynarzy. (Fot. Getty Images)
Britain needs a wider range of immigrants to tackle shortages of workers ranging from archaeologists and architects to vets and web developers, government advisors said on Wednesday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rządowy Migration Advisory Committee (MAC) dokładnie przeanalizował brytyjski rynek pracy w ciągu ostatnich pięciu lat i stwierdził, że od 2013 r. Wielka Brytania ma coraz większy problem z niedoborem niektórych pracowników. Ma to związek z bezrobociem, które jest na najniższym poziomie od 1975 r. - informuje Yahoo UK.

W rezultacie organ, składający się głównie z akademickich ekonomistów, zalecił umieszczenie większej liczby zawodów na tzw. "liście deficytowej", która zwalnia pracodawców w Wielkiej Brytanii z udowodnienia, że nie byli w stanie zatrudnić brytyjskiego pracownika, a także z obowiązku oferowania pracy najpierw bezrobotnym Brytyjczykom, a dopiero później imigrantom.

MAC chce, aby na "liście deficytowej" znajdowało się 9 proc. zawodów, a nie jak w 2013 r. - zaledwie 1 proc. Chodzi przede wszystkim o pracowników z wysokimi kwalifikacjami, w tym brakujących specjalistów z sektora zdrowia i branży IT, a także archeologów i architektów. 

Zalecenia MAC nie są wiążące, ale w przeszłości rząd zazwyczaj stosował się do sugestii ekspertów należących do komisji. 

Biznes w UK z zadowoleniem przyjął propozycje Migration Advisory Committee. "Nasze badania pokazują, że trzy czwarte firm nie jest obecnie w stanie znaleźć potrzebnych pracowników, a wolne etaty pozostają niewypełnione" - zaznaczają przedstawiciele Brytyjskiej Izby Handlowej.

Imigracja była największym zmartwieniem Brytyjczyków w czasie referendum ws. Brexitu w 2016 r. Obecnie spadła one na trzecie miejsce, za finansowaniem publicznej opieki zdrowotnej i edukacji - wynika z sondażu przeprowadzonego niedawno przez firmę badawczą Kantar.

Niemniej jednak około 42 proc. Brytyjczyków nadal chce ograniczyć prawa obywateli UE do życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie, podczas gdy tylko 33 proc. chce, aby one się nie zmieniły.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement