Francja awansowała do fazy pucharowej MŚ po pokananiu Peru 1:0

Francja świętuje wygraną z Peru i awans do fazy pucharowej MŚ w Rosji. (Fot. Getty Images)
Francja odniosła drugie zwycięstwo i jako trzeci zespół - po Rosji i Urugwaju - zapewniła sobie awans do 1/8 finału. Peru natomiast, po drugiej porażce, dołączyło do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Maroka, które przed ostatnią kolejką rundy grupowej nie mają już szans na pozostanie w turnieju.

Trener Didier Deschamps tym razem znalazł miejsce w podstawowym składzie dla obu supernapastników - Antoine'a Griezmanna i Oliviera Giroud. O sukcesie jego zespołu przesądziła jednak bramka innej gwiazdy światowego futbolu, Kyliana Mbappe.

Mecz rozpoczął się od obustronnych ataków, ale z upływem czasu do głosu zaczęli dochodzić Francuzi. Pierwszą doskonałą sytuację w 14. minucie miał Raphael Varane, który minimalnie niecelnie uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Po chwili groźnie z linii pola karnego strzelał Griezmann.

"Trójkolorowi" nie zwalniali, ale to ich rywale byli bliżsi objęcia prowadzenia. W 31. minucie największa gwiazda peruwiańskiego zespołu Paulo Guerrero znalazł się sam na sam z Hugo Llorisem, jednak trafił prosto we francuskiego bramkarza. W czwartek Lloris po raz 100. zagrał w reprezentacji. Więcej występów od niego ma tylko sześciu graczy, w tym obecny selekcjoner - 103.

Wyraźnie podrażnieni takim obrotem sprawy podopieczni Deschampsa jeszcze bardziej podkręcili tempo. W pierwszoplanowej roli wystąpił Mbappe. Najpierw, w 33. minucie próbował zdobyć gola piętą, ale trafił nieczysto. Kilkadziesiąt sekund później strzelał Girroud, piłka odbiła się od obrońcy i trafiła pod nogi Mbappe, który posłał ją do pustej bramki. 19-letni napastnik Paris St. Germain został najmłodszym w historii francuskim strzelcem gola na mistrzostwach świata.

Po zmianie stron Peruwiańczycy, którzy nie mogli przegrać, aby się nadal liczyć w walce o awans, postawili wszystko na jedną kartę. Sygnał do ataku w 50. minucie dał Pedro Aquino, trafiając z dystansu w spojenie słupka z poprzeczką. Piłkarze z Ameryki Południowej przeprowadzali akcję za akcją, ale francuska defensywa była bezbłędna.

W końcówce Francuzi kontrolowali sytuację i chociaż nie dążyli za wszelką cenę do podwyższenia rezultatu, to byli tego bliscy po strzale wprowadzonego z ławki rezerwowych Ousmane Dembele. Peruwiańczycy opadli z sił i mimo walecznej postawy żegnają się z mundialem.

Argentyna
13' Antoine Griezmann
57' Benjamin Pavard
64' Kylian Mbappe
68' Kylian Mbappe
41' Angel Di Maria
48' Gabriel Mercado
93' Sergio Aguero
Mecz 57
Nizhny Novgorodgodz. 15:00 (UK)
6 lipca
Francja
2:0
Urugwaj
40' Raphael Varane
61' Antoine Griezmann
Mecz 61
St. Petersburggodz. 19:00 (UK)
10 lipca
Francja
1:0
Belgia
51' Samuel Umtiti
Mecz 64
Moskwa (Łużniki)godz. 16:00 (UK)
15 lipca
Francja
4:2
Chorwacja
18' Mario Mandzukić
38' Antoine Griezmann