Menu

Francja: Trzy kilogramy materiałów wybuchowych i flaga ISIS w mieszkaniu w Marsylii

Francja: Trzy kilogramy materiałów wybuchowych i flaga ISIS w mieszkaniu w Marsylii
Francuscy funkcjonariusze bezpieczeństwa będą zabezpieczać zbliżające się wybory. (Fot. Getty Images)
Broń, trzy kilogramy materiałów wybuchowych oraz flagę tzw. Państwa Islamskiego (IS) znalazła francuska policja w mieszkaniu dwóch mężczyzn aresztowanych w Marsylii i podejrzewanych o planowanie zamachu - poinformował prokurator Paryża Francois Molins.
Reklama

Dwaj francuscy obywatele, 23-letni Clement B. i 29-letni Mahiedine M., przygotowywali się do "agresywnych, nieuchronnych działań na terytorium Francji" - przekazał Molins na konferencji prasowej.

Przyznał jednak, że władze nie są na razie w stanie ustalić, kiedy i gdzie chcieli zaatakować, ani kto miał być celem zamachu.

W ubiegłym tygodniu władze ostrzegły ochronę kandydatów w wyborach prezydenckich przed dwoma niebezpiecznymi mężczyznami i rozdały ich zdjęcia. Pierwsza tura wyborów we Francji odbędzie się już w niedzielę.

Francuskie media spekulują, że podejrzani planowali zaatakować przynajmniej dwóch kandydatów. Według mediów chodziło m.in. o konserwatystę Francois Fillona.

W Marsylii, w mieszkaniu aresztowanych mężczyzn, funkcjonariusze znaleźli trzy kilogramy TATP, czyli materiałów wybuchowych wykorzystywanych przez dżihadystów, granat, kilka sztuk broni, w tym pistolet maszynowy, amunicję i flagę IS - wyjaśnił prokurator.

Dodał, że mężczyźni poznali się w więzieniu, gdzie dzielili celę. Byli znani policji jako osoby zradykalizowane.

Molins wyjaśnił, że Mahiedine M. próbował skontaktować się z IS, aby przekazać tej organizacji terrorystycznej nagranie wideo, w którym obiecywał jej wierność.

Według prokuratora Clement B. zradykalizował się w 2007 roku, gdy wszedł w kontakt ze społecznością czeczeńską.

W dżihadystycznych zamachach we Francji od 2015 roku zginęło 238 osób. Według rządu od początku 2016 roku służby zapobiegły ok. 20 próbom ataków.

Szef francuskiego MSW Matthias Fekl poinformował, że podczas pierwszej i wyznaczonej na 7 maja drugiej tury wyborów bezpieczeństwa strzec będzie ponad 50 tys. policjantów, żandarmów i żołnierzy. 

 

  Komentarze


  • Super
   19 kwietnia 2017, 12:26

   Kara smierci! zero wiezienia bo to nic nie daje, nie odsylac do krajow pochodzenia bo to tez nic nie da. Chca byc "zbawieni", to im pomozmy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama