Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France: Despite inflation, the demand for tourism, entertainment and sweets is growing

France: Despite inflation, the demand for tourism, entertainment and sweets is growing
Ulice francuskich miast są pełne turystów, którzy nie oszczędzają na wydatkach. (Fot. Getty Images)
Despite inflation and the need to save on everyday items, the French do not give up spending on pleasure. Expenditure on tourism, sporting events and music, as well as sweets, has increased over the last year, the daily Le Figaro reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Coraz więcej Francuzów przyznaje, że pracuje po to, żeby móc sobie pozwolić na rozrywki i wakacje. Zależy im na przeżyciach, żeby tworzyć wspomnienia" - zauważył cytowany przez "Le Figaro" dyrektor firmy doradczej Protourisme, specjalizującej się w turystyce, Didier Arino.

W 2023 roku francuskie rodziny przeznaczą na wakacje wiosenne i letnie średnio 2 450 euro, zatem o 400 euro więcej niż przed pandemią Covid-19. Liczby rezerwacji biletów kolejowych na długie weekendy w maju i na wakacje letnie również przewyższają liczby z 2019 roku. Rezerwacje campingów na sezon letni 2023 wzrosły natomiast o 21 proc. w stosunku do sezonu letniego 2022.

Inflacja nie wpływa znacząco na wydatki francuskich konsumentów - wynika z najnowszych danych. (Fot. Getty Images)

Wzrosła również liczba odwiedzających parki rozrywki, które notują rekordowe zyski. „Po raz kolejny ten sektor pokazał swoją zdolność do zaoferowania rozrywki, która w obecnym przygnębiającym kontekście doskonale odpowiada na oczekiwania rodzin" - twierdzi w "Le Figaro" Arnaud Bennet, prezes związku zawodowego pracowników parków rozrywki, atrakcji i kultury.

Po pandemii Covid-19 wzrósł również popyt na widowiska sportowe i muzyczne na żywo.

Pomimo wzrostu cen biletów na koncerty średnio o 10 proc. w ciągu roku w wielkich widowiskach muzycznych i festiwalach uczestniczy coraz więcej osób. W 2022 roku letnie festiwale muzyczne przyciągnęły o 9 proc. więcej osób niż w 2019 roku. Organizatorzy spodziewają się nowego rekordu w tym roku. 

Francuska gospodarka ma się świetnie. (Fot. Getty Images)

Bardziej niż przed pandemią Covid-19 są zapełnione również stadiony - średnio w 81 proc. Kluby piłkarskie grające w Ligue 1 zanotowały średni wzrost wykupionych abonamentów na sezon 2022-2023 o 12 proc. w stosunku do sezonu 2021-2022 i o 5 proc. w stosunku do sezonu 2019-2020.

Pomimo inflacji i oszczędności na produktach spożywczych (sprzedaż produktów spożywczych w supermarketach spadła o 4,8 proc.) Francuzi nie rezygnują ze słodyczy i wina. Sprzedaż napojów gazowanych wzrosła o 2,8 proc., cukierków o 5,2 proc., ciastek o 1,5 proc., a masła czekoladowego o 1,9 proc.

Konsumenci starają się nie rezygnować z przyjemności, wybierając tańszą alternatywę dla luksusowych produktów: sprzedaż szampana spadła w 2023 roku o 20 proc., ale o 4 proc. wzrosła sprzedaż wina musującego.

Czytaj więcej:

Francja: Wakaty w transporcie miejskim Paryża. Ma być zatrudnionych 6 600 pracowników

Paryż chce być pierwszą stolicą z latającymi elektrycznymi taksówkami

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement