Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France: South of country is fighting mosquitoes

France: South of country is fighting mosquitoes
Władze Montpelier (na zdj.) oraz innych turystycznych francuskich miast nie chcą rezygnować z oprysków samolotowych środkami przeciw komarom. (Fot. Getty Images)
In the south of France, widespread aerial spraying with mosquito larvae is threatening biodiversity, environmentalists warn. The authorities of the cities that live off tourism do not want to give up spraying.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Popularna substancja zabijająca larwy komarów zawierająca toksyny wytwarzane przez bakterie BTI (Bacillus thuringiensis israelensis) jest powszechnie używana na południu Francji m.in. na wybrzeżu Morza Śródziemnego do walki z komarami, które w tym roku są wyjątkowo dokuczliwe.

BTI stosowany jest m.in. przez publiczny urząd ds. walki z komarami EID Mediterranee z siedzibą w Montpellier. Opryski obejmują tereny podmokłe znajdujące się w 220 gminach, czyli około 30 tys. ha.

"Nasze działania mają na celu jedynie sprowadzenie uciążliwości związanej z obecnością komara do akceptowalnego poziomu, a nie całkowitą eksterminację tych owadów" – tłumaczył mediom dyrektor ds. badań i rozwoju w EID Mediterranee Christophe Lagneau.

Na obszarze około 2500 ha z 60 tys. ha Parku Narodowego Camargue prowadzony jest od 2006 r. eksperyment ze stosowaniem BTI. Początkowo eksperyment miał trwać pięć lat, ale został przedłużony.

Tego lata na południu Francji komary dają się wyjątkowo we znaki... (Fot. Getty Images)

Środek ten nie ma nic wspólnego z produktami syntetycznymi na komary, takimi jak DDT, który jest zakazany we Francji od 40 lat ze względu na jego szczególnie szkodliwy wpływ na środowisko. Mimo to jego stosowaniu w szczególności w parkach narodowych sprzeciwiają się ekolodzy.

Badaczka Brigitte Poulin z instytutu Tour du Valat zajmującego się ochroną śródziemnomorskich mokradeł położonych w sercu parku Camargue, twierdzi, że BTI gromadzi się na dnie bagien i może pozostawać toksyczny przez długi czas.

Poulin uważa, że BTI stanowi zagrożenie dla łańcucha pokarmowego niektórych gatunków zwierząt żywiących się larwami komarów, w szczególności: ważek, jaskółek i wróblowatych, ale również dla płazów.

"Badacze wykonują swoją pracę, ale BTI pozostaje najlepszym znanym środkiem" – uważa tymczasem Lagneau, cytowany przez dziennik "Le Figaro".

Władze Montpelier oraz innych turystycznych francuskich miast nie chcą rezygnować z oprysków samolotowych środkami przeciw komarom, tłumacząc, że chmary komarów wypłoszą turystów z ich regionów.

Czytaj więcej:

Francja: Od dzisiaj maski obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement