Formula 1: Verstappen's victory in Belgium

Verstappen wygrał mimo startu z 6. pozycji. (Fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images)
Defending champion, Formula One World Championship overall leader Max Verstappen of the Red Bull team won the race for the Belgian Grand Prix, the 12th round of the series, at Spa-Francorchamps. The Dutchman claimed his eighth consecutive and tenth victory overall in this year's season.

Dzięki temu kierowca Red Bulla, który dzień wcześniej zwyciężył w sprincie, umocnił się na czele klasyfikacji generalnej cyklu. To jego 45. w karierze wygrana w wyścigu Formuły 1. Holender triumfował w Grand Prix Belgii po raz trzeci z rzędu, najszybszy był także w 2021 i 2022 roku.

Drugie miejsce wywalczył Meksykanin Sergio Perez z Red Bulla, a trzecie Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari, który startował do wyścigu z pole position.

Leclerc zajął w kwalifikacjach drugie miejsce, ale ich zwycięzca Verstappen został karnie cofnięty na starcie o pięć pozycji, gdyż w jego bolidzie została wymieniona skrzynia biegów.

W sezonie 2023 w 12 rozegranych dotychczas wyścigach dziesięć razy triumfował Verstappen, a dwa wygrał jego partner z teamu Perez. W niedzielę na torze Spa-Francorchamps - jak podają organizatorzy - Verstappena do walki dopingowało około 250 tysięcy holenderskich fanów.

Podobnie jak poprzednie, wyścig w Belgii odbył się pod dyktando Verstappena. Już na pierwszym okrążeniu Holender minął dwóch rywali i awansował na czwartą lokatę. Swoją pozycję poprawił także Perez, który objął prowadzeniu po wyprzedzeniu Leclerca. I później już duet kierowców Red Bulla rządził i dzielił w wyścigu. Na trzecim okrążeniu Perez miał już 3 s przewagi nad Monakijczykiem, a na szóstym Verstappen bez problemów wyprzedził Hamiltona i awansował na trzecią pozycję.

Kilka minut później na dziesiątym okrążeniu Leclerc nie zdołał odeprzeć ataku mistrza świata. Verstappen był już drugi, do lidera Pereza tracił około 3 s. I gdy na 14. okrążeniu Meksykanin zjechał na zmianę opon, lider mistrzostw świata objął prowadzenie. Początkowo na krótko, gdy sam zmienił opony, na tor wrócił jako drugi, o 1,7 s za Perezem. Ale po dwóch kolejnych okrążeniach Verstappen bez problemów wyprzedził partnera z zespołu, objął prowadzenie i nie oddał go do mety.

Przewagę nad rywalami Holender powiększał z okrążenia na okrążenie, na mecie był szybszy od drugiego Pereza o ponad 20 s. Verstappen wprost zdeklasował konkurentów, gdy mijał linię mety na trybunach zapłonęły tysiące pomarańczowych rac świetlnych.

Tym razem w Belgii aura nie sprawiła organizatorom problemów. Nie było zapowiadanej ulewy, choć na 23 okrążeniu zaczęło padać, ale był to ciepły wiosenny deszczyk, a nie oberwanie chmury, czego obawiali się kierowcy i organizatorzy.

Verstappen, informowany na bieżąco o swojej rosnącej przewadze, w końcówce wyścigu zaproponował swojemu inżynierowi "podkręcenie" tempa i trening pit stopu. Przy okazji chciał zmienić opony, aby powalczyć na jeden dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie. Jednak szefowie teamu nie zaryzykowali zjazdu lidera do serwisu w obawie o jakieś niespodziewane "przygody", wystarczyło im zdobycie przez niego 25 pkt.

Takich obaw nie mieli w teamie Mercedesa, gdyż Lewisowi Hamiltonowi żadna poważna "przygoda" nie groziła. Siedmiokrotny mistrz świata zmienił w końcówce opony i wykręcił najlepszy czas okrążenia, za co dostał ów jeden upragniony dodatkowo punkt.

W klasyfikacji MŚ F1 Verstappen ma już 125 pkt przewagi nad drugim Perezem. Trzeci Hiszpan Fernando Alonso (Aston Martin) traci już 165 pkt.