Menu

Forget your Pin? Don't worry, banks are letting payments through without it

Forget your Pin? Don't worry, banks are letting payments through without it
Wprowadzenie błędnego kodu PIN nie stanowi już problemu w Wielkiej Brytanii, bo banki pozwalają na transakcję. (Fot. Getty Images)
Banks are quietly waiving the requirement for customers to enter a correct Pin number for certain transactions, Telegraph Money has learned. If the wrong number is repeatedly entered the transactions are still being allowed, sometimes with the requirement of the customer's signature.
Advertisement
News available in Polish

Brytyjskie banki rezygnują powoli z konieczności zabezpieczenia kart płatniczych specjalnymi kodami, aby usprawnić życie klientów. Wpływ ma na to rosnąca popularność korzystania z kart bezdotykowych. Konsumenci zapominają numery PIN, bo coraz rzadziej je stosują. Wystarczy przecież, że zbliżą kartę bankową do czytnika – informuje dziennik „The Telegraph”.

Eksperci uznają to za zrozumiałe zjawisko. „Jeśli chodzi o cyfry i ich zapamiętywanie, to im częściej praktykujemy, tym lepiej zapamiętujemy. Jeśli nie będziemy ćwiczyć zapamiętywania liczb, szybko o nich zapomnimy. Mając więc wiele haseł złożonych z cyfr, musimy je powtarzać, w innym przypadku wylecą nam z głowy. Używamy albo zapominamy” - twierdzi dr Dimitrios Tsivrikos, psycholog z University College London.

Do tej pory było tak, że po trzykrotnym błędnym wprowadzeniu numeru PIN, banki blokowały kartę płatniczą. Teraz instytucje finansowe pozwalają na przebieg transakcji, jedynym wymogiem jest podpis na potwierdzeniu zapłaty.

Zdarza się jednak, że sprzedawcy nie proszą nawet o podpis na paragonie. Jeden z klientów sieci Sainsbury’s dokonał tam zakupów po wprowadzeniu błędnego kodu PIN.

W innym ze sklepów klient został poproszony o podpis, ale pracownik sieci nie zweryfikował go z podpisem na tylnej części karty.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Advertisement