Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Flights after Brexit, airlines in crisis

Flights after Brexit, airlines in crisis
Co stanie się z transportem lotniczym po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Before dawn on 29 March 2019, the aviation day begins as normal with the first arrivals at Heathrow from the Far East. But as the passengers emerge blearily from their long-haul Airbuses and Boeings, the departure screens at Britain's biggest airport show far fewer flights than usual.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

“Nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie będzie ustalone” – Bruksela jasno tłumaczy swoje stanowisko w sprawie Brexitu. Dotyczy to również transportu lotniczego. Przewoźnicy i pasażerowie obawiają się, że samoloty zostaną uziemione, linie splajtują, a w najlepszym razie podrożeją bilety lotnicze.

Wielka Brytania nie musi martwić się o połączenia transatlantyckie, UK podpisało bowiem z USA porozumienie “Bermuda III” dotyczące transportu lotniczego między tymi krajami. Bilety amerykańskich i brytyjskich przewoźników na tych trasach nie podrożeją. Nie  wiadomo natomiast, jak wyglądać będzie sytuacja innych linii.

Jeśli odpowiedniego porozumienia z Unią nie będzie, lotniska potracą klientów. Gatwick, Manchester, Stansted, Luton i Edinburgh są praktycznie uzależnione od podróżnych z Europy. Inaczej jest z jedynie z londyńskim lotniskiem Heathrow, z którego latają samoloty na dłuższych trasach.

Osoby planujące podróże samolotem na 29 marca 2019 roku powinny poszukać alternatywnych środków transportu, bo po Brexicie loty mogą być zawieszone - ostrzegają brytyjskie media.

Brexit wisi więc w powietrzu. Jeśli zrealizuje się najgorszy scenariusz, Europa może stracić połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Podróże lotnicze między krajami UE stały się o wiele tańsze odkąd Bruksela zniosła większość barier, pozwalając rozwinąć się tanim liniom lotniczym. Jednak po Brexicie przewoźnicy z Wysp -  Ryanair czy EasyJet, będą musiały wynegocjować nowe porozumienie w sprawie poruszania się w unijnej przestrzeni lotniczej. Nie wiadomo dokładnie, jaki wpływ będzie to miało na ceny biletów.

Wielka Brytania musi poważnie potraktować transport lotniczy w negocjacjach z Unią Europejską, choćby po to, aby uniknąć poważnych zakłóceń w lotach - ostrzegał już kilka miesięcy temu tani przewoźnik Ryanair. Podobne obawy żywi brytyjska branża lotnicza.

Nie wszyscy zgadzają się z irlandzkimi liniami. Brexit nie jest końcem taniego latania – twierdzą inni eksperci. Z jednej strony ograniczenie swobody przepływu osób, do której dąży Londyn, może powodować redukcję połączeń na trasach europejskich, z drugiej zaś taniejący funt może zachęcać turystów do wizyt nad Tamizą.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement