Menu

Five guardsmen faint from the heat during Trooping the Colour

Five guardsmen faint from the heat during Trooping the Colour
Upał powodował omdlenia gwardzistów królowej w Londynie. (Fot. Getty Images)
Five guardsmen have fainted during the annual Trooping of the Colour parade as temperatures rise. The event marks the Queen's official birthday and she watched as five men were stretchered off.
Advertisement
News available in Polish

Pierwszy z gwardzistów zasłabł podczas występu orkiestry wojskowej - podaje "The Independent". Mężczyzna upadł na kolana, a następnie twarzą na ziemię. Incydent nie przerwał defilady, a żołnierza na noszach wynieśli sanitariusze.

Podczas parady zemdlało jeszcze czterech gwardzistów – informację potwierdziła rzeczniczka regimentu.

Przyczyną omdleń żołnierzy był panujący w stolicy Wielkiej Brytanii upał. Termometry pokazywały ponad 25 stopni. Wykonywanie pokazowych manewrów w uroczystym mundurze i futrzanej czapie to duże wyzwanie dla mundurowych.

Takich upałów mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie odczuli od dawna. W weekend temperatura przekroczyła 30 stopni. Rekord ciepła padł w niedzielę, kiedy termometry odnotowały 33 st. C.  "To o około 10 kresek więcej niż zwykle o tej porze roku" - informował cytowany przez BBC Charles Powell z Met Office.

Dziś w brytyjskiej stolicy słupki rtęci pokazać mają 32 st. C., a wysokie temperatury potrwają niemal do końca tygodnia.

„Gwardia Królowej” składa się z żołnierzy pięciu różnych pułków piechoty armii brytyjskiej, ubranych w ich mundury galowe składające się z czerwonych bluz mundurowych i bearskins, czyli czap zwanych bermycami.

Uroczysta parada w Londynie z okazji urodzin królowej nazywa się „Trooping the Colour”. W pokazie wzięło udział ponad tysiąc żołnierzy. Chociaż królowa Elżbieta II obchodzi urodziny 21 kwietnia, to uroczystości z nimi związane zawsze odbywają się w czerwcu.

Omdlałych żołnierzy na noszach wynosili koledzy. (Fot. Getty Images)

 

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.03.2018
  GBP 4.778 złEUR 4.216 złUSD 3.421 złCHF 3.603 zł

  Sport


  Advertisement