Fenomenalna Bjoergen z 12. medalem olimpijskim
Stawce multimedalistów przewodzi norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen, który w latach 1998-2014 wywalczył trzynaście krążków (8-4-1) i wyprzedza rodaków specjalizujących się w biegach Bjoerna Daehlie - dwanaście (1992-1998, 8-4-0).
44-letni Bjoerndalen dorobku już jednak nie powiększy, bowiem nie znalazł się w składzie reprezentacji na igrzyska w Pjongczangu.
W zestawieniu, w którym uwzględniono zdobywców co najmniej czterech złotych medali, znalazło się 37 sportowców.
Najlepsi z biało-czerwonych są biegaczka Justyna Kowalczyk oraz skoczkowie Kamil Stoch i Adam Małysz. Kowalczyk ma w kolekcji pięć medali - dwa złote, srebrny i dwa brązowe, Stoch to dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, natomiast Małysz, który już zakończył karierę, wywalczył cztery krążki - trzy srebrne i brązowy.
Multimedaliści zimowych igrzysk olimpijskich:
1. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia) 1998-2014 biathlon 8 4 1
2. Bjoern Daehlie (Norwegia) 1992-1998 biegi narciarskie 8 4 -
3. Marit Bjoergen (Norwegia) 2002-2018 biegi narciarskie 6 4 2
4. Ljubow Jegorowa (Rosja) 1992-1994 biegi narciarskie 6 3 -
5. Wiktor An (Korea Płd./Rosja) 2006-2014 short track 6 - 2
6. Lidia Skoblikowa (ZSRR) 1960-1964 łyżwiarstwo szybkie 6 - -
7. Ireen Wuest (Holandia) 2006-2018 łyżwiarstwo szybkie 5 4 1
8. Claudia Pechstein (Niemcy) 1992-2006 łyżwiarstwo szybkie 5 2 2
9. Larysa Łazutina (Rosja) 1992-2002 biegi narciarskie 5 1 1
. Clas Thunberg (Finlandia) 1924-1928 łyżwiarstwo szybkie 5 1 1
11. Thomas Alsgaard (Norwegia) 1994-2002 biegi narciarskie 5 1 -
12. Bonnie Blair (USA) 1988-1994 łyżwiarstwo szybkie 5 - 1
13. Eric Heiden (USA) 1980 łyżwiarstwo szybkie 5 - -
14. Raisa Smietanina (ZSRR/WNP) 1976-1992 biegi narciarskie 4 5 1
15. Sixten Jernberg (Szwecja) 1956-1964 biegi narciarskie 4 3 2
16. Ricco Gross (Niemcy) 1992-2002 biathlon 4 3 1
17. Galina Kułakowa (ZSRR) 1968-1980 biegi narciarskie 4 2 2
. Kjetil-Andre Aamodt (Norwegia) 1992-2002 narciarstwo alpejskie 4 2 2
. Sven Fischer (Niemcy) 1994-2006 biathlon 4 2 2
. Sven Kramer (Holandia) 2006-2018 łyzwiarstwo szybkie 4 2 2
21. Ivar Ballangrud (Norwegia) 1928-1936 łyżwiarstwo szybkie 4 2 1
22. Janica Kostelic (Chorwacja) 2002-2006 narciarstwo alpejskie 4 2 -
23. Gunde Svan (Szwecja) 1984-1988 biegi narciarskie 4 1 1
. Meng Wang (Chiny) 2006-2010 short track 4 1 1
25. Jewgienij Griszyn (ZSRR) 1956-1964 łyżwiarstwo szybkie 4 1 -
. Aleksander Tichonow (ZSSR) 1968-1980 biathlon 4 1 -
. Nikołaj Zimjatow (ZSRR) 1980-1984 biegi narciarskie 4 1 -
. Matti Nykaenen (Finlandia) 1984-1988 skoki narciarskie 4 1 -
. Johann Olav Koss (Norwegia) 1992-1994 łyżwiarstwo szybkie 4 1 -
. Andre Lange (Niemcy) 2002-2010 bobsleje 4 1 -
. Kevin Kuske (Niemcy) 2002-2010 bobsleje 4 1 -
. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) 2006-2014 biathlon 4 1 -
. Hayley Wickenheiser (Kanada) 1998-2014 hokej na lodzie 4 1 -
. Jayna Hefford (Kanada) 1998-2014 hokej na lodzie 4 1 -
35. Lee-kyung Chun (Korea Płd.) 1994-1998 short track 4 - 1
36. Thomas Wassberg (Szwecja) 1980-1984 biegi narciarskie 4 - -
. Simon Ammann (Szwajcaria) 2002-2010 skoki narciarskie 4 - -