Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"FT": Poland and the EU are heading towards a clash

"FT": Poland and the EU are heading towards a clash
Brytyjski dziennik uważa, że konflikt Polski z UE może jeszcze się pogłębić. (Fot. Thinkstock)
The Polish government and EU institutions in Brussels are heading towards a clash regarding the right to impose sanctions on Member States, accused of heading towards authoritarianism or corruption - Financial Times reported today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta opisała konflikt pomiędzy Warszawą a Brukselą w kontekście dzisiejszej wizyty w Warszawie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Jak zaznaczono, dyskusja o ewentualnych sankcjach wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości mogłaby wywołać dalsze podziały we Wspólnocie, po tym jak rząd Viktora Orbana na Węgrzech zapowiedział głosowanie przeciwko takim środkom.

"Następne kilka tygodni może zmienić kształt relacji Polski z Unią Europejską w czasie, kiedy sytuacja (polityczna) w bloku jest napięta z powodu presji migracyjnej oraz sporów dotyczących handlu i polityki zagranicznej z administracją (amerykańskiego) prezydenta Donalda Trumpa" - oceniło "FT".

Jeden z unijnych dyplomatów przekazał w rozmowie z dziennikiem, że obawia się, że przykład Polski ujawnił głębokie różnice wewnątrz bloku na temat tego, czym są rządy prawa. "Jeśli nasze punkty wyjścia są radykalnie różne, to możemy nigdy nie dojść do porozumienia" - ostrzegł rozmówca gazety, zaznaczając, że "Polska jest piątym największym państwem członkowskim" i nie można tego "łatwo powstrzymać".

"FT" przypomniało, że spór z Polską stał się coraz pilniejszy ze względu na "planowane przez Warszawę radykalne zmiany w Sądzie Najwyższym, które wejdą w życie 3 lipca", co - jak zastrzeżono - może wymusić przejście na emeryturę nawet 1/3 sędziów tego sądu.

"Ta i inne zmiany w systemie sądownictwa doprowadziły do wystosowania przez Brukselę oskarżeń, że (działania) Warszawy zagrażają praworządności, podstawowemu założeniu Unii Europejskiej. Polska powiedziała z kolei, że zmienia nieefektywny system, który był niewystarczająco reformowany od czasów komunizmu" - tłumaczy "FT".

Brytyjski dziennik zastrzegł, że "niepowodzenie w zmuszeniu Polski do wycofania się (z reform) byłoby poważnym ciosem wymierzonym w zdolność UE do zarządzania sobą, podczas gdy narastają oskarżenia o autokrację i korupcję w takich krajach jak Malta, Słowacja czy Rumunia".

Jak podkreślono, w decydowaniu o dalszych losach procedury kluczowe będzie stanowisko państw, które wstrzymały się podczas ubiegłotygodniowego nieformalnego głosowania ambasadorów w tej sprawie, tj. Austrii, Bułgarii, Estonii, Litwy, Malty, Rumunii, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Do przejścia do następnego kroku konieczne będzie uzyskanie przez Komisję Europejską poparcia 4/5 państw członkowskich bez Polski, czyli 22 przedstawicieli stolic.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement