Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Experts: Only every tenth Pole made HIV test

Experts: Only every tenth Pole made HIV test
Ludzie, w różnym wieku, trafiają do szpitali w ciężkim stanie, z trudno leczącymi się infekcjami i dopiero wtedy mają zlecany test w kierunku HIV... (Fot. Thinkstock)
The test for HIV has done so far every 10th Pole, while infection with this virus may relate to any sexually active person - remind the organizers of the European Week of Testing for HIV, which runs until tomorrow.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W czasie jego obchodów wiele punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Polsce będzie czynnych dłużej niż zwykle. Można w nich wykonać test na HIV bezpłatnie i anonimowo

„Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie – zarówno nasze, jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać, wystarczy przyjść do punktu konsultacyjno-diagnostycznego. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się przygotowywać. Klient jest anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i wcześniej ustalonego hasła” – podkreśla koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

Zgodnie z szacunkami Krajowego Centrum ds. AIDS, około połowa z 30-35 tys. Polaków zakażonych HIV nie jest tego świadoma i może zakażać innych. Z badań wynika, że osoby, które nie znają swojego statusu serologicznego, 3,5-krotnie częściej nieświadomie zakażają swoich partnerów niż ludzie, którzy wiedzą o swoim zakażeniu. Kolejną konsekwencją niewykonywania testów jest to, że blisko połowa osób żyjących z wirusem dowiaduje się o tym dopiero po kilku latach, gdy zdążyło już u nich dojść do uszkodzenia układu odporności i wystąpienia poważnych schorzeń.

„Coraz bardziej niepokoi fakt, że tak wiele odnotowujemy późno wykrytych zakażeń. Ludzie, w różnym wieku, trafiają do szpitali w ciężkim stanie, z trudno leczącymi się infekcjami i dopiero wtedy mają zlecany test w kierunku HIV” – skomentowała dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, która aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

Jak oceniła Ankiersztejn-Bartczak, główną przyczyną tego jest niski poziom wiedzy o wirusie w naszym społeczeństwie. „Chociaż nigdy nie robiliśmy badań w kierunku HIV, a jesteśmy aktywni seksualnie, żyjemy w przekonaniu, że HIV nas nie dotyczy. Tak nie jest! Zakazić może się każdy. Wiek, płeć, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Warto zrobić test” – przekonuje.

Jak przypomniała, rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie zakażenia HIV pozwala uniknąć znacznego osłabienia i wyniszczenia organizmu. Dzięki terapii, osoby zakażone HIV żyją dziś tak samo długo, jak osoby niezakażone wirusem.

Pozwala to także zminimalizować ryzyko nieświadomego zakażenia partnera seksualnego - podkreślili organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement