Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Expert: The number of suicide attempts in Poland has increased

Expert: The number of suicide attempts in Poland has increased
Coraz więcej osób w Polsce próbuje odebrać sobie życie. (Fot. Getty Images)
Although the data on the number of suicides in Poland are stable, the number of suicide attempts has increased significantly in recent months, said Dr. Iwona Koszewska, head of the Office for the Prevention of Suicide Behavior under the National Health Program for 2021-2025.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dr Koszewska poinformowała, że od 2017 r. dane o liczbie samobójstw w Polsce są stabilne. W sumie w 2020 r. skuteczną próbę samobójczą podjęło 5 165 osób. "To podobna liczba jak przez ostatnie cztery lata" – oceniła dr Koszewska.

"Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu w pierwszych miesiącach pandemii liczba samobójstw w Polsce nie wzrosła" – zaznaczyła. Podkreśliła, że dane z pierwszych miesięcy 2020 r. pokazywały, że mniej osób targa się na swoje życie. Wskaźniki te wzrosły dopiero w kolejnych miesiącach pandemii.

Zdaniem dr Koszewskiej wynika to z faktu, że na początku epidemii nastąpiła mobilizacja społeczeństwa i dominował przekaz, że należy pomagać słabszym. Ekspertka przyznała jednak, że w ostatnich miesiącach dość istotnie wzrosła liczba prób samobójczych. "Na szczęście nie wzrosła liczba udanych samobójstw" – stwierdziła.

Dodała, że w ostatnim czasie najczęściej próby samobójcze podejmowały osoby w wieku średnim. "Nasuwa się myśl, że powodem tych prób mogła być utrata pracy albo że te osoby straciły kogoś bliskiego" – wskazała.

Dr Koszewska poinformowała, że najważniejszym elementem profilaktyki samobójstw jest zmniejszenie dostępności do metod samobójczych oraz zwiększenie dostępu do pomocy. Wyjaśniła, że poza pomocą profesjonalną – psychiatry i psychologa – ważnym czynnikiem w prewencji samobójstw jest wsparcie rodziny i przyjaciół.

"Medykalizacja, z którą się spotykamy w ostatnich latach, znosi z nas obowiązek świadczenia pomocy i otwartości na drugiego człowieka. Mówimy: idź do specjalisty. To dobra rada, ale ważne też jest, by po prostu rozmawiać" – oceniła.

Według dr Koszewskiej, sygnałem alarmowym dla otoczenia powinny być słowa osoby bliskiej, która informuje, że sytuacja ją przerasta, że czuje się niewartościowa czy wie, że sobie nie poradzi w danej sytuacji. Sygnałem zwiastującym wzrastające ryzyko popełnienia samobójstwa może być też sytuacja, kiedy ktoś zaczyna nagle się izolować i ucinać bliskie kontakty.

"W takiej sytuacji należy słuchać. Lepiej też nie mówić prostych rad" – wyjaśniła.

Czytaj więcej:

Znaczny wzrost liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce

"Dziennik Gazeta Prawna": Więcej prób samobójczych wśród polskich dzieci

Badanie: Palenie papierosów "to wyższe ryzyko samobójstwa"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement