Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europejskie orzeczenie w sprawie ekstradycji Polaka będzie wydane w trybie pilnym

Europejskie orzeczenie w sprawie ekstradycji Polaka będzie wydane w trybie pilnym
Wyrok trybunału może się odbić na systemie działania Europejskiego Nakazu Aresztowania, który dotyczy między innymi Polski. (Fot. Thinkstock)
Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował o nadaniu statusu priorytetowego zapytaniu irlandzkiej sędzi w kwestii praworządności w Polsce. W rezultacie wyrok w sprawie może zapaść w ciągu 3 miesięcy.
Reklama
Reklama

Status priorytetowy oznacza, że sprawa nie tylko będzie rozpatrywana w trybie ekspresowym, ale także, iż będzie otwarta dla wszystkich innych krajów i instytucji unijnych.

Sprawa dotyczy wstrzymania ekstradycji Polaka. Irlandzki sąd zadecydował o wstrzymaniu wydania Polsce ściganego Artura Celmera, ponieważ ma wątpliwości, czy obecny system sądowniczy w kraju gwarantuje sprawiedliwy proces. Przed podjęciem decyzji zażądał od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby wydał orzeczenie na temat skutków ostatnich zmian w polskim sądownictwie.

Wpływ na ostateczną decyzję sędziów w Strasburgu mogą mieć toczące się obecnie w Polsce prace nad nowelizacją tzw. pakietu ustaw sądowych, których celem jest wyjście naprzeciw dotychczasowym zastrzeżeniom Komisji Europejskiej w stosunku do zmian ustroju sądowego w Polsce.

Wyrok trybunału może się odbić na systemie działania Europejskiego Nakazu Aresztowania, który dotyczy między innymi Polski. Obecnie działa on na podstawie założenia o sprawiedliwym systemie sądowym w Unii Europejskiej.

„Aktualnie trwa proces tłumaczenia wniosku otrzymanego w marcu od sędzi Aileen Donnelly na języki państw członkowskich. Powinno być to gotowe do następnego tygodnia. Przypuszczamy, że Polska, Komisja Europejska i prawdopodobnie wielu innych będą zainteresowani zainterweniowaniem lub zeznawaniem w sprawie” - relacjonuje „Irish Times”.

Sprawa powinna się odbyć w ciągu 5-6 tygodni. Następnie zostanie wydana opinia rzecznika generalnego, po czym ostateczną decyzję wyda sąd.

W marcu polski rząd i niektóre media w kraju zaatakowały irlandzki Sąd Krajowy za wstrzymanie ekstradycji 31-letniego Polaka ściganego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Prawicowi dziennikarze wytknęli Aillen Donnelly jej homoseksualizm.

W odpowiedzi Stowarzyszenie Sędziów Irlandzkich (AJF) wydało oświadczenie potępiające "personalne ataki i inwektywy". Solidarność z organizacją, a w szczególności z sędzią Donnelly, wykazał jego europejski odpowiednik EAJ.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama