Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Employees about their companies: "State offices less scrupulous"

Employees about their companies: "State offices less scrupulous"
Najlepiej oceniają swoje miejsca pracy pracownicy firm prywatnych, które - pomimo braku pewnych korzyści dostępnych tylko w instytucjach państwowych - jawią się jako "bardziej uczciwe"... (Fot. Thinkstock)
In Poland, employees of private companies evaluate their workplace best. The worst asessments gets state administration and treasury.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

„Biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy”. Kto zgadza się z tym stwierdzeniem? Tylko 43 proc. zbadanych przez instytut Great Place to Work. I o wiele częściej są to pracownicy przedsiębiorstw prywatnych (47 proc.) niż administracji państwowej i spółek skarbu państwa (po 39 proc.), choć wydawać by się mogło, że są szczytem pracowniczych marzeń m.in. ze względu na bezpieczeństwo zatrudnienia i finansowe bonusy, np. premie jubileuszowe lub „13”.

"To przeszłość. Większość państwowych molochów przeszła już restrukturyzacje i masowe zwolnienia, które zachwiały przekonaniem o gwarancji etatu. Poza tym państwowe spółki to często ogromne instytucje, w których trudno zapewnić pracownikowi indywidualne podejście, będące atutem mniejszych firm. W administracji publicznej wciąż jest najmniejsze ryzyko zwolnienia, ale bolączką są zapóźnienia we wdrażaniu nowoczesnych standardów zarządzania ludźmi i mniej atrakcyjne płace niż w biznesie" - zauważa Joanna Kotzian, menedżer employer brandingu firmy doradczej HRK.

Gdzie uczciwość?

Najbardziej na opinię pracownika o pracodawcy wpływają: przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie, poczucie, że w pracownikach widzi się także ludzi oraz partnerskie traktowanie bez względu na pozycję w firmowej hierarchii. Pozytywnie ocenia te aspekty ponad połowa pracowników firm prywatnych. Nieco bardziej wstrzemięźliwi w ocenach są pracownicy administracji państwowej. Najbardziej niepokoją jednak opinie pracowników spółek skarbu państwa. Zaledwie co trzeci z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że jego firma jest zarządzana etycznie i uczciwie, a w pracownikach dostrzega się ludzi.

"Na postrzeganie przez pracowników spółek skarbu państwa ogromny wpływa ma sposób wymiany zarządów - często z nadania politycznego. Dlatego trudniej w nich o poczucie, że firma jest zarządzana w sposób etyczny i podąża we właściwym kierunku. Warto też zwrócić uwagę na to, że spółki skarbu państwa raczej nie inwestowały dotąd w swój wizerunek jako pracodawców. Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Grupa PZU" - uważa Joanna Kotzian.

Według niej, lepsze niż pozostałych opinie wystawiane swoim firmom przez zatrudnionych w spółkach z prywatnym kapitałem wynikają z tego, że lepiej się w nich zarabia i częściej inwestuje w rozwój pracowników.

Krytyczni związkowcy

Najsurowsze oceny wystawiają pracodawcom członkowie związków zawodowych. Tylko 41 proc. z nich uważa, że szefostwo prowadzi firmę w sposób uczciwy i etyczny, podczas gdy myśli tak 50 proc. osób niezrzeszonych.

Ledwie 38 proc. związkowców pozytywnie odpowiada na pytanie o dostrzeganie przez przełożonych w pracownikach ludzi - to aż o 11 pkt proc. mniej niż niezrzeszonych. A o partnerskim traktowaniu mówi 49 proc. członków związków wobec 54 proc. osób niezrzeszonych. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.05.2024
    GBP 5.0055 złEUR 4.2529 złUSD 3.9244 złCHF 4.2996 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement