Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Emigration is inextricably linked with patriotism"

"Emigration is inextricably linked with patriotism"
Fot. Danny Boy/Londynek.net
SIPTU trade unions headquarters in Dublin hosted yesterday conference over patriotism among immigrants. Among the guests there were people actively involved in the activation of the Polish community on the Emerald Isle.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z okazji rocznicy Dnia Niepodległości w dniu wczorajszym w odbyła się debata pt. „Patriota emigrantem, emigrant patriotą”, zorganizowana przez stowarzyszenie Forum Polonia. Do udziału zostały zaproszone osoby, które czynnie angażują się w życie społeczno-kulturalne społeczności polskich w Dublinie oraz Irlandii.

„Patriotyzm to przede wszystkim umiłowanie kraju, jego kultury oraz chęci przekazywania tego wszystkiego dzieciom” – rozpoczął Wojciech Kostka z Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego. „Jest to również szacunek dla innych narodów. Każdy naród ma wszakże własną wspólnotę kulturową. Jeśli chodzi o polską społeczność w Irlandii czy gdziekolwiek indziej, to uważam, że gdy Polacy się realizują zawodowo lub edukacyjnie, nie wstydzą się, że są Polakami” – dodaje Wojciech Kostka.

„System wartości należy budować od podstaw” – uważa Agnieszka Wieczorkowska, psycholog i działaczka społeczna związana z ZHP Irlandia. „Bycie dobrym oznacza przekazywanie określonych wartości naszym dzieciom, więc to od rodziców zależy, by nasze pociechy również godnie reprezentowały nas w Irlandii. Dziś już nie giniemy za ojczyznę, lecz uczymy się historii, wyciągamy wnioski i idziemy do przodu. A patriotyzm na emigracji to nawet zakup polskich produktów ze sklepowych półek” – dodaje polska aktywistka.

Piotr Rakowski, charge d`affaires Ambasady RP w Dublinie jest zdania, iż historia zawsze pokazuje, że wnukowie sięgają do korzeni swoich dziadków. „Polskie dzieci urodzone już w Irlandii niewykluczone, że w przyszłości będą chciały wrócić do kraju swoich dziadków. To raz - a dwa, uczmy je już mówić po polsku, wysyłajmy do polskich szkół weekendowych, których jest na Zielonej Wyspie mnóstwo. Sytuacja w samym tylko Dublinie i okolicach pokazuje, że tylko mały procent polskich rodziców postępuje w ten sposób” – dodaje pracownik Ambasady.

„Emigracja jest nierozerwalnie związana z patriotyzmem” – twierdzi Grzegorz Zatorski z Klubu Republikanów w Dublinie. „Ale będąc na emigracji jako Polacy musimy być konsekwentni, by ten nasz patriotyzm nie był pokazowy. Z okazji meczów piłkarskich, pomiędzy reprezentacją Irlandii a reprezentacją Polski rodacy w Irlandii eksponowali swoją polskość. Jednak już przy okazji wyborów do Europarlamentu czy lokalnych, z tym patriotyzmem było znacznie gorzej”- dodaje.

„Myśleć a marzyć o powrocie do Polski z perspektywy emigranta - to dwie różne rzeczy. Irlandia nas karmi, dlatego wciąż tu jesteśmy. I to tu powinniśmy emancypować swoje wartości” – uważa prezes Stowarzyszenia Polsko-Irlandzkiego, Edyta Jankowska.

W spotkaniu wziął udział również ksiądz Stanisław Hajkowski z polskiej parafii w Dublinie. Jego zdaniem kościół katolicki pozytywnie wypowiada się o emigrantach, gdyż pozytywnie ukształtowuje ona rozumienie kultury i religii.

„Integracja nas Polaków z tutejszym społeczeństwem musi się przejawiać w szeregu przeprowadzanych inicjatywach na szczeblu lokalnym bądź społecznym. Kiedyś emigrowało się ze względów politycznych. Dziś jest inaczej. Tradycja religijna zawsze jednak była i jest nośnikiem patriotyzmu” – dodaje duchowny.

Słuchacze także mieli możliwość głosu w dyskusji. Jeden z nich zauważył, że powinno się w Polsce wprowadzić np. bliższe relacje na linii wyborca polityczny-poseł.

„W Irlandii osoba, która chce być reprezentantem społeczności lokalnych bądź krajowych, nawet puka do drzwi domu swoich potencjalnych wyborców. Utrzymuje z nimi kontakt. W Polsce kto z nas zna osobiście posła, na którego oddał głos?” – pyta jeden ze słuchaczy.

Debatę z ramienia Forum Polonia poprowadziła dr Joanna Napierała. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement