Serbia's promotion, Lukaku's record

Serbowie mają powody do świętowania. (Fot. Getty Images)
Yesterday, the competition in the four qualifying groups for the European Football Championship 2024 ended. Serbia was the last group to advance. The qualifying scoring record was set by Belgian Romelu Lukaku, who scored a total of 14 goals.

Przed ostatnią kolejką w grupie G Serbia potrzebowała co najmniej remisu w meczu z Bułgarią u siebie i cel osiągnęła. Bramki dla gospodarzy zdobyli Milos Veljkovic w 17. minucie i Srdjan Babic w 82. Dla Bułgarii trafili Georgi Rusew (59) oraz Kirił Despodow (69).

Spotkanie rozegrano na niewielkim obiekcie w Leskovacu i przy pustych trybunach. Brak kibiców to efekt kary nałożonej przez UEFA za ich rasistowskie zachowanie podczas październikowego meczu z Czarnogórą.

Ostatecznie Serbia, która jako samodzielne państwo po raz pierwszy przeszła kwalifikacje Euro, pojechałaby na turniej do Niemiec nawet w przypadku porażki, bo Czarnogóra nie zdołała wygrać na wyjeździe z Węgrami.)

Goście co prawda prowadzili do przerwy po golu Slobodana Rubezica, ale w drugiej połowie, pewni już udziału w turnieju finałowym gospodarze odpowiedzieli dwiema bramkami Dominika Szoboszlaia i jedną Zsolta Nagy'a.

Węgrzy eliminacje zakończyli bez porażki. Niepokonani są od września ubiegłego roku, łącznie w 12 spotkaniach.

Lukaku natomiast strzelając 14 goli poprawił osiągnięcie reprezentanta Irlandii Północnej Davida Healy'ego z kwalifikacji do Euro 2008 i Roberta Lewandowskiego z kampanii przed Euro 2016. Obaj zdobyli po 13 bramek.

Wczoraj Belgia pokonała u siebie Azerbejdżan 5:0, a Lukaku cztery trafiania zaliczył już w pierwszej połowie, po czym w przerwie został zmieniony. Napastnik Romy na listę strzelców wpisywał się między 17. a 37. minutą. Wynik meczu w 90. minucie ustalił Leandro Trossard.