Euro 2024 qualifying: France, Belgium and Portugal advance, Ronaldo's record

Cristiano Ronaldo zdobył w piątek bramki numer 124 i 125 dla reprezentacji Portugalii w meczu ze Słowacją (3:2) w eliminacjach mistrzostw Europy. Piłkarz z Madery jest pod tym względem absolutnym rekordzistą. (Fot. Getty Images)
France, Belgium and Portugal are the first teams to advance to next year's European Football Championships in Germany. The French achieved their goal in impressive style, beating the Dutch 2-1 in Amsterdam.

Obie bramki dla "Trójkolorowych" były dziełem Kyliana Mbappe, a szczególnie efektowna była druga, którą uzyskał precyzyjnym strzałem w długi róg. Gwiazdor Paris Saint-Germain był bliski skompletowania hat-tricka, ale trafił w poprzeczkę. Honorowego gola dla "Pomarańczowych" strzelił Quilindschy Hartman.

24-letni Mbappe strzelił już w reprezentacji 42 gole i o jedno trafienie wyprzedził Michela Platiniego. Rekord 54 bramek należy do Oliviera Giroud.

Po sześciu meczach "Trójkolorowi" mają komplet punktów i bilans bramek 13-1. Holendrzy zajmują dopiero trzecie miejsce w grupie B. Wyprzedzają ich o trzy punkty Grecy, którzy pokonali w Dublinie Irlandię 2:0.

Na Estadio do Dragao w Porto (grupa J) kibice oklaskiwali fenomenalnego Cristiano Ronaldo. 38-letni Portugalczyk w wygranym 3:2 meczu ze Słowacją zdobył dwie bramki, śrubując swój rekord trafień w narodowych barwach do 125. Nikt inny nawet się nie zbliżył do tego osiągnięcia.

W pierwszej połowie gola strzelił też Goncalo Ramos. Po przerwie rozluźnieni gospodarze pozwolili rywalom na więcej, czego efektem były... pierwsze stracone bramki w eliminacjach, zdobyte przez Davida Hancko i Stanislava Lobotkę.

Portugalia przypieczętowała awans, mając komplet punktów w siedmiu spotkaniach i imponujący bilans bramek 27-2. Słowacy zachowali drugie miejsce w tabeli po remisie zajmującego trzecią pozycję Luksemburga w Reykjaviku z Islandią 1:1. W trzecim meczu tej grupy Liechtenstein przegrał z Bośnią i Hercegowiną 0:2.

W grupie F w Wiedniu o przepustkę do turnieju finałowego rywalizowali Austriacy z Belgami. Zwyciężyli goście 3:2, mimo że od 78. minuty grali w osłabieniu (czerwona kartka dla Amadou Onany). Dwa gole dla "Czerwonych Diabłów" strzelił Dodi Lukebakio, a jedną najskuteczniejszy w historii tej reprezentacji Romelu Lukaku. Napastnik Romy ma na koncie 78 goli.

Mimo porażki Austriacy są wciąż blisko awansu, mając siedmiopunktową przewagę nad pauzującą w piątek Szwecją. W drugim spotkaniu tej grupy Estonia przegrała z Azerbejdżanem 0:2.

W czwartek Polacy, prowadzeni po raz pierwszy przez Michała Probierza, pokonali na wyjeździe Wysp Owcze 2:0 i pomimo słabego startu w eliminacjach mają realne szanse na awans. Warunkiem są wygrane w dwóch pozostałych meczach - w niedzielę w Warszawie z Mołdawią oraz 17 listopada z Czechami. Biało-czerwoni wciąż przebywają w Thorshavn. Powrót do kraju uniemożliwiła im fatalna pogoda.