Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekspert: "Irlandia musi się przygotować na ekstremalną pogodę"

Ekspert: "Irlandia musi się przygotować na ekstremalną pogodę"
Irlandczycy zmagają się m.in. z coraz większymi powodziami. (Fot. Thinkstock)
Irlandia musi się przygotować na więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zmiany klimatyczne mogą przynieść niszczące dla domów i infrastruktury wichury i podtopienia - komentuje powódź, jaka nawiedziła we wtorek hrabstwo Donegal, dziennik 'Irish Examiner'.
Reklama
Reklama

Wiodący ekspert zmian klimatycznych, na którego powołuje się gazeta, ostrzegł, że nawet jeśli Irlandia będzie dotrzymywać limitów emisji gazów cieplarnianych, to Wyspa odczuje skutki globalnego ocieplenia.

Prof. Peter Thorne z uniwersytetu w Maynooth zaapelował do władz o przeprowadzenie odpowiednich ekspertyz oraz przygotowanie się na to, co nieuchronnie ma nadejść.

Tymczasem Donegal i okoliczne hrabstwa liczą straty wyrządzone przez powódź, która zaledwie w ciągu kilku godzin zniszczyła zabudowania, gospodarstwa, drogi i mosty. 25 tys. domów zostało odciętych od prądu.

Według Met Eireann, w szczytowym momencie burzy na półwysep Inishowen spadły w ciągu zaledwie 2 godzin 33 mm wody, a w ciągu 6 godzin ta ilość się podwoiła. Zwykle alarm powodziowy wydawany jest przy opadach 25 mm na 24 godziny. Na skutek żywiołu w regionie wystąpiły z koryt rzeki, które nigdy wcześniej nie powodowały zalań.

Woda zmywała samochody, ewakuowano lotnisko w Derry.

Met Eireann określił burzę, która była przyczyną zalań, jako zjawisko o sile spotykanej raz na 100 lat.
Profesor Thorne stwierdził, że niezwykle obfite opady deszczu były spowodowane zmianami klimatycznymi.

„Jednym z najsilniejszych sygnałów o skutkach globalnego ocieplenia jest rosnąca częstotliwość intensywnych deszczy. Na każdy 1 stopień ocieplenia w atmosferze może się wytwarzać 7% więcej pary wodnej, a mówiąc prostym językiem, to co się wznosi, musi opaść” - tłumaczy specjalista.

Naukowiec ostrzegł, że najgorsze ma dopiero nastąpić.

“Nawet jeśli będziemy się starali przestrzegać norm, to cały czas będziemy pompować do atmosfery o wiele więcej dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, dlatego zmiany klimatyczne będą coraz wyraźniejsze. Wytworzyliśmy infrastrukturę opartą na klimacie, dlatego każda zmiana będzie szkodzić transportowi, budownictwu i rolnictwu. Wszystko, od czego zależymy, jest dostosowane do dzisiejszych warunków pogodowych, dlatego Irlandia odczuje negatywne skutki zmian. Będą one miały fundamentalny wpływ na Wyspę i nasz sposób życia” - alarmuje Thorne.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama