Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Imigranci coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia

Eksperci: Imigranci coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia
Polska stała się atrakcyjnym celem imigracji dla naszych wschodnich sąsiadów. (Fot. Thinkstock)
Imigranci coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce, w którym chcą pracować, płacić podatki i rozpocząć nowe życie; eksperci uznają to za bardzo pozytywne zjawisko. Nad Wisłą najchętniej chcą żyć Ukraińcy - to zdecydowana większość aplikujących o pracę cudzoziemców.
Reklama
Reklama

W przygotowanym przez ComPress S.A. podsumowaniu zeszłorocznego III Forum Roboczego ds. Lokalnych Polityk Migracyjnych podkreślono, że 25 lat po transformacji ustrojowej Polska nie jest już tylko krajem tranzytowym na drodze do bogatej Europy Zachodniej, lecz coraz częściej sama staje się docelowym miejscem migracji.

Specjaliści przywoływani w komunikacie oceniają, że związane jest to z rozwojem polskiej gospodarki, z drugiej zaś strony z masową emigracją Polaków po wstąpieniu naszego kraju do UE, a także z przyjętymi przez władze ułatwieniami w zatrudnianiu cudzoziemców.

W 2006 roku wprowadzono tzw. procedurę uproszczoną, która daje pracodawcom możliwość powierzenia pracy obywatelowi jednego z 6 państw spoza Unii Europejskiej: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Pracodawca musi jedynie zgłosić chęć zatrudnienia takiej osoby w Powiatowym Urzędzie Pracy, wypełniając krótkie oświadczenie.

Magdalena Sweklej, wicedyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zauważa, że w konsekwencji zmian między rokiem 2008 a 2013 liczba wydanych zezwoleń na pracę wzrosła z około 18 do ponad 39 tysięcy, a liczba rejestrowanych oświadczeń z 156 do około 235 tysięcy. "Dane z 2014 roku wskazują na dalszy wzrost, przy czym około 50 proc. wydawanych zezwoleń i ponad 90 proc. oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy" – dodaje.

Eksperci podkreślają też, że napływ imigrantów nie powoduje negatywnych efektów na polskim rynku pracy. Łukasz Olszta, doradca zawodowy pracujący na co dzień z cudzoziemcami, zauważa, że podejmują oni pracę w zawodach mniej atrakcyjnych dla Polaków bądź tam, gdzie liczą się ich unikatowe kompetencje np. biegłość językowa.

Starzejące się społeczeństwo i powstająca wyrwa demograficzna, spowodowana m.in. masową emigracją Polaków do państw zachodniej Europy mogą - jak dodają eksperci - doprowadzić m.in. do niewydolności polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego imigranci mogą ten system uratować - są cenionymi pracownikami i bardzo często wnoszą na polski rynek pracy wysokie kwalifikacje.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama