Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Egypt crisis: Interim president sworn in after Morsi ousted

Egypt crisis: Interim president sworn in after Morsi ousted
The top judge of Egypt's Constitutional Court, Adly Mahmud Mansour, has been sworn in as interim leader, hours after the army ousted President Mohammed Morsi and put him under house arrest.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Wspólnota międzynarodowa ma nadzieję na rychły powrót Egiptu na drogę procesu demokratycznego. Prezydent USA Barack Obama wyraził natomiast "głębokie zaniepokojenie" usunięciem Mursiego z urzędu i wezwał do przeprowadzenia szybkich wyborów nowego cywilnego rządu w Egipcie.

Obama zwrócił się ponadto do ministerstw i instytucji o zbadanie następstw prawnych nowej sytuacji w Egipcie dla pomocy, której co roku Waszyngton udziela Kairowi. Pomoc ta - zgodnie z amerykańskim prawem - nie może być kierowana do państwa, gdzie dochodzi do zamachu stanu. Władze USA poleciły ponadto ewakuację swej ambasady w Kairze.

Rosyjskie MSZ zaapelowało do wszystkich sił politycznych w Egipcie o "umiar oraz chęć rozwiązania problemów politycznych i społeczno gospodarczych w ramach zasad demokracji, bez przemocy i z poszanowaniem interesów wszystkich warstw i wyznań społeczeństwa egipskiego". Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow oświadczył, że obalenie prezydenta Egiptu pokazuje, że arabska wiosna spowodowała jedynie chaos oraz że demokracja nie funkcjonuje w państwach niezachodnich. "Możemy powiedzieć to w Egipcie, Libii, Syrii i Iranie. Wydarzenia w Egipcie pokazują, że nie istnieje szybkie i pokojowe przejście z reżimu autorytarnego do demokracji. Oznacza to, że demokracja nie jest panaceum i nie funkcjonuje w krajach, które nie są częścią świata zachodniego" - podsumował Puszkow.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun był również zaniepokojony interwencją armii w Egipcie. Ocenił jednocześnie, że żądania manifestantów były legalne. "Kluczowe będzie więc pilne wzmocnienie porządku cywilnego w zgodzie z zasadami demokracji" - dodał.

Unia Europejska wezwała wszystkie strony do "szybkiego powrotu na drogę procesu demokratycznego" poprzez przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich po obaleniu islamistycznego szefa państwa, wybranego w sposób demokratyczny.

Wielka Brytania zaapelowała o spokój w Egipcie, wyrażając sprzeciw wobec interwencji armii w celu zmiany reżimu. Londyn unika jednak określenia "zamach stanu".

Z kolei król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud jako pierwszy zagraniczny przywódca pogratulował tymczasowemu szefowi państwa i prezesowi Najwyższego Trybunału Konstytucyjnego Adliemu Mansurowi.

"Satysfakcję" z usunięcia przez armię, po kilku dniach masowych protestów w Kairze i innych miastach, szefa egipskiego państwa wyraziła także Arabia Saudyjska - jeden z największych w świecie arabskim krytyków Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodził się Mursi.

Zaprzysiężony dzisiaj na tymczasowego prezydenta 67-letni Adli Mansur zapowiedział przeprowadzenie wyborów prezydenckich, jednak nie sprecyzował, kiedy miałyby się odbyć. Egipt "powrócił na ścieżkę swojej wspaniałej rewolucji" - oświadczył.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 04.06.2024
    GBP 5.0403 złEUR 4.2923 złUSD 3.9448 złCHF 4.4067 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement