Menu

EasyJet chroni się przez Brexitem. Powoła nową linię lotniczą z siedzibą w Austrii

EasyJet chroni się przez Brexitem. Powoła nową linię lotniczą z siedzibą w Austrii
Linie EasyJet obawiają się utrudnień po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Brytyjska linia lotnicza EasyJet zapowiedziała powołanie spółki córki EasyJet Europe, z siedzibą w stolicy Austrii. Firma chce tym samym zabezpieczyć swoje uprawnienia do wykonywania lotów wewnątrz Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Reklama

Linie lotnicze wykonujące loty pomiędzy państwami członkowskimi UE muszą posiadać licencję i certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC), wydane przez jedno z państw Unii Europejskiej. Nowa linia planuje zarejestrować w Austrii 110 samolotów, które będą latały w barwach europejskiej spółki.

Przewoźnik poinformował o swoich planach w komunikacie giełdowym, dodając, że "proces akredytacyjny jest już zaawansowany" i "nie wpłynie na miejsca pracy" na terenie Wielkiej Brytanii.

EasyJet, którego siedziba obecnie znajduje się w Luton (ok. 50 km na północ od Londynu), zdecydował się na ten krok nie czekając na wynik negocjacji pomiędzy Londynem a Brukselą w sprawie przyszłych warunków dostępu do rynku powietrznego Unii Europejskiej dla brytyjskich linii lotniczych.

Jak zaznaczono, szefostwo przewoźnika wybrało Austrię ze względu na implementację europejskich przepisów bezpieczeństwa i doświadczenie z innymi liniami lotniczymi, m.in. tanimi liniami lotniczymi Lufthansy Eurowings.

Austriacki kanclerz Christian Kern podkreślił w oświadczeniu, że pierwsze rozmowy w sprawie powołania nowej linii na austriackiej licencji odbyły się w październiku ubiegłego roku.

"To zwycięstwo, o które ciężko walczyliśmy, (...) wywalczone w rywalizacji z 27 innymi państwami europejskimi. Wygrał najlepszy, nie najtańszy" - dodał.

EasyJet jest piątą największą linią lotniczą w Europie. W pierwszej połowie br. przewiózł ok. 39 miliona osób.

Swoje ostrzeżenie dotyczące konieczności wynegocjowania dla Wielkiej Brytanii dostępu do europejskiego rynku powietrznego po wyjściu z Unii Europejskiej wystosował także m.in. irlandzki przewoźnik Ryanair, europejski lider wśród niskobudżetowych linii lotniczych.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2018
  GBP 4.906 złEUR 4.295 złUSD 3.659 złCHF 3.689 zł

  Sport


  Reklama