Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU must increase defense fund

EU must increase defense fund
Czy kraje EU wezmą sobie wskazówki Komisji Europejskiej? (Fot. Getty Images)
'EU countries should be more engaged in European defence' - said European Comission.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

KE uważa, że w europejskim sąsiedztwie pogarsza się sytuacja pod względem bezpieczeństwa, więc państwa członkowskie powinny ściślej ze sobą współpracować, jeśli chodzi o wydatki na obronę. Wczoraj na ten temat debatowali członkowie KE, prezentując dokument dotyczący przyszłości europejskiej obrony.

"Bezpieczeństwo i obrona są priorytetami dla Unii Europejskiej, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla naszych obywateli. Od ubiegłego roku zwiększamy europejskie zdolności obronne, aby móc coraz skuteczniej gwarantować bezpieczeństwo w obrębie naszych granic i poza nimi. W tym celu zwiększamy nakłady, budujemy współpracę między państwami członkowskimi i zacieśniamy współpracę z NATO" - oceniła na konferencji w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jyrki Katainen, wiceszef KE ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i inwestycji, zwrócił uwagę, że decyzje o inwestycjach w zdolności obronne pozostają w gestii władz krajowych, a unijny budżet nie może zastąpić w tym zakresie budżetów państw członkowskich.

"Istnieją jednak silne argumenty ekonomiczne i przemysłowe przemawiające za ściślejszą współpracą, np. dotyczące badań i przetargów w dziedzinie obronności. Przy wciąż wysokiej presji na budżety krajowe potrzebujemy efektywniejszych wydatków na obronność i lepszego wykorzystania potencjału obronnego" - podkreślił.

Wczorajsza debata ma pomóc określić kierunek prac Komisji w nadchodzących tygodniach przed planowaną na 7 czerwca europejską konferencją w sprawie obrony i bezpieczeństwa w Pradze. Komisja zainauguruje na niej Europejski Fundusz Obronny. Równocześnie ma przedstawić znacznie szerszy i długofalowy dokument określający możliwe scenariusze przyszłego rozwoju europejskiej obrony.

Zdaniem KE za ściślejszą unijną współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony przemawia wiele argumentów, m.in. to, że zagrożenia, z którymi UE musi się zmierzyć, mają charakter transgraniczny.

W miarę jak państwa członkowskie zwiększają swoje budżety na obronę, KE chce im pomóc w efektywniejszym wykorzystaniu tych funduszy. "Koszty braku współpracy między państwami członkowskimi w tym zakresie szacuje się na kwotę 25–100 mld euro rocznie. 80 proc. zamówień publicznych i ponad 90 proc. projektów badawczych i technologicznych realizowanych jest na poziomie krajowym. Dzięki łączeniu zamówień można by zmniejszyć roczne wydatki na obronność aż o 30 proc." - podała Komisja Europejska.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement