Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Umowy o stowarzyszeniu UE z Gruzją i Mołdawią weszły w życie

Umowy o stowarzyszeniu UE z Gruzją i Mołdawią weszły w życie
Gruzja, Mołdowa i Ukraina to trzy kolejne kraje, które mogą wkrótce dołączyć do Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Wczoraj oficjalnie weszły w życie umowy stowarzyszeniowe zawarte przez UE z Gruzją i Mołdawią. Umowy te mają stopniowo integrować oba kraje z unijnym wspólnym rynkiem poprzez zniesienie większości ceł i barier handlowych oraz dostosowywanie do standardów unijnych.
Reklama
Reklama

UE podpisała umowy stowarzyszeniowe z Gruzja i Mołdawią 27 czerwca 2014 roku. Najważniejszą i najbardziej obszerną częścią tych umów są porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA), które w większości były już prowizorycznie stosowane od września 2014 roku. Wczoraj umowy weszły w życie w całości.

Według danych Komisji Europejskiej korzyści przyniosło już prowizoryczne obowiązywanie zapisów umów stowarzyszeniowych. W 2015 roku gruziński eksport do UE zwiększył się o 16 proc., co było bezpośrednią konsekwencją wdrażania DCFTA. Na rynek unijny trafiają m.in. gruzińskie owoce kiwi, borówki, orzechy, czosnek i wino. Wzrósł także eksport miedzi.

Eksport warzyw konserwowych z Mołdawii do UE wzrósł o 455 proc. od 2014 roku, zaś owoców konserwowych o 228 proc. - podaje KE.

Umowy stowarzyszeniowe wyznaczają też program reform w wielu sektorach.

Tego samego dnia co Gruzja i Mołdawia umowę stowarzyszeniowa z UE podpisała też Ukraina. Jednak Unia nie zakończyła jeszcze ratyfikacji porozumienia z tym krajem, bo w kwietniu zostało ono odrzucone w referendum w Holandii.

Wynik holenderskiego referendum nie był wiążący, ale we wtorek rząd tego kraju zażądał dodania do umowy UE-Ukraina wiążących gwarancji, które wyjdą na przeciw obawom przeciwników ratyfikacji porozumienia.

"Będziemy dążyć do uzyskania prawnie wiążącego rozwiązania, które odniesie się do obaw" wyrażanych przed referendum - przekazał premier Holandii Mark Rutte na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli. Jak dodał, nie wiadomo jeszcze, jaką formę mają przyjąć te gwarancje. "Być może będzie to zmiana tekstu umowy stowarzyszeniowej. Ale może znajdziemy rozwiązanie, które nie będzie zakładało zmiany tekstu" - oświadczył Rutte. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama