Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU to demand right to punish UK if it fails to shadow Brussels rules

EU to demand right to punish UK if it fails to shadow Brussels rules
Dokument będzie wyznaczał ramy dla głównego negocjatora ze strony UE, Michela Barniera. (Fot. Getty Images)
The EU will demand the right to punish Britain if the government fails to shadow the Brussels rulebook in the future, member states have agreed, as Boris Johnson was warned that the bloc would not be hurried into a deal on the future relationship.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jedną z kluczowych kwestii w dokumencie, który będzie wyznaczał ramy dla głównego negocjatora ze strony UE Michela Barniera, są gwarancje w sprawie uczciwej konkurencji. Chodzi o równe zasady działania dla firm w UE i Wielkiej Brytanii, tak by przedsiębiorstwa z Wysp korzystając z niższych standardów pracy, czy ochrony środowiska nie zdobywały w ten sposób przewagi konkurencyjnej nad tymi z UE.

Bruksela chce, aby Londyn przyjął takie same regulacje w różnych dziedzinach - od pomocy publicznej po standardy pracy i standardy socjalne. Według nieoficjalnych informacji, na wniosek Francji w tekście zapisano, że unijne standardy będą punktem odniesienia, by stwierdzić w przyszłości, czy Wielka Brytania spełnia swoje obowiązki jako strona umowy.

Okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii w UE trwa do 31 grudnia 2020 roku. (Fot. Getty Images)

Zjednoczone Królestwo opuściło UE 31 stycznia, a na początku marca strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie przyszłych wzajemnych stosunków. Celem rozmów jest uzgodnienie do końca roku umowy, która obejmowałaby szereg zagadnień - od handlu, przez bezpieczeństwo, rybołówstwo, przestrzeń kosmiczną, po współpracę w zakresie środowiska.

Czasu na negocjacje jest niewiele, bo okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii w UE trwa do 31 grudnia 2020 roku. Część dyplomatów wskazuje, że wynegocjowanie partnerstwa może okazać niemożliwe w tak krótkim czasie, zważywszy na to, jak szeroka jest gama tematów, z którymi muszą zmierzyć się strony.

Barnier podkreślał na początku miesiąca, że UE jest skłonna wynegocjować ambitną umowę handlową, która nie będzie zawierała żadnych taryf i kontyngentów na wszystkie towary trafiające na jednolity rynek. Bruksela chce także ambitnego porozumienia w sprawie usług, które obejmuje m.in. handel cyfrowy, własność intelektualną i dostęp do rynków zamówień publicznych.

Czytaj więcej:

Wyjście UK z UE to tylko pierwszy krok. W 2020 r. dalsze negocjacje

Brytyjskie MSZ: Oczekujemy, że UE wywiąże się ze swoich zobowiązań

Johnson: Nie ma potrzeby dostosowywania się do regulacji UE 

UE: Przyszłe relacje finansowe z UK "zależne od umowy handlowej"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement