Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzisiaj nadzwyczajne posiedzenie Komisji Europejskiej, czyli co dalej z Unią?

Dzisiaj nadzwyczajne posiedzenie Komisji Europejskiej, czyli co dalej z Unią?
Traktaty Rzymskie, podpisane przez Francję, Republikę Federalną Niemiec, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg 25 marca 1957 roku były wstępem do ustanowienia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. (Fot. Thinkstock)
Dzisiaj wieczorem odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Europejskiej, na którym omawiane będą m.in. propozycje dotyczące przyszłości UE, jakie mają zostać przedstawione przed 60. rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich.
Reklama
Reklama

Drugi z tematów, jaki ma być poruszany podczas spotkania komisarzy, dotyczy migracji.

"Jak wiecie, w tym tygodniu mamy się zajmować ważnym pakietem dotyczącym migracji i bezpieczeństwa, co będzie częścią naszego wkładu do marcowego szczytu UE. Mamy również ciągle dużo pracy w sprawie Białej Księgi dotyczącej przyszłości UE" - wyjaśnił rzecznik KE Margaritis Schinas.

Pierwsza, orientacyjna debata wśród unijnych komisarzy dotycząca Białej Księgi odbyła się w zeszłym tygodniu. O sprawie podczas dwudniowego seminarium rozmawiali też szefowie gabinetów komisarzy.

Dzisiaj na nadzwyczajnym wieczornym posiedzeniu do tematu wrócą znowu komisarze. KE nie zdradza na razie, jaki kierunek prac obrano. Schinas zapewnił, że księga ma być opublikowana przed zaplanowanym na 25 marca szczytem w stolicy Włoch, podczas którego obchodzona będzie 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich.

"Pracujemy pełną parą. To będzie ważny i pracowity tydzień w komisji" - podkreślił rzecznik. Poza dzisiejszym posiedzeniem w tym tygodniu zaplanowane jest standardowe, środowe posiedzenie komisarzy.

W najbliższych dniach KE przedstawi kolejny, już 10. raport dotyczący relokacji i przesiedleń uchodźców. Na początku lutego wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zapowiadał, że w marcu rozważone zostaną kroki wobec państw UE, które nie wywiązują się z zobowiązań dotyczących relokacji uchodźców.

Według danych z 8 lutego, od jesieni 2015 roku prawie 12 tysięcy uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji, zostało przejętych przez pozostałe państwa Unii. Tylko w grudniu ubiegłego roku relokowano 1162 osoby z Grecji oraz 764 z Włoch; w styczniu z Grecji przesiedlono 1131 uchodźców, a z Włoch - 551.

Polska, Węgry i Austria to kraje, które nie przyjęły żadnego uchodźcy w ramach unijnego programu relokacji.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama