Menu

Dziewięć śmiercionośnych bakterii znaleziono w londyńskim metrze

Dziewięć śmiercionośnych bakterii znaleziono w londyńskim metrze
Londyńskie metro niebezpieczne dla zdrowia? (Fot. Getty Images)
Naukowcy z London Metropolitan University przeanalizowali to, co można znaleźć na siedzeniach czy uchwytach w londyńskim systemie komunikacji. Podczas badań odnaleziono 121 różnych bakterii, spośród których aż 9 wyjątkowo niebezpiecznych.
Reklama

“Najbrudniejsza” okazała się Victoria line - na jej pokładzie znaleziono 22 typy bakterii, z czego aż 4 wyjątkowo szkodliwe. Znaleziono m.in. gronkowca złocistego (Staphylococcus Aureus), który odpowiedzialny jest za zachorowania na niebezpieczny, często śmiertelny zespół wstrząsu toksycznego. Na liście nietypowych "pasażerów" tej linii odnaleźć można też pałeczkę okrężnicy (bakteria E. Coli) czy zapalenia płuc (Klebsiella Pneumoniae).

Tylko odrobinę lepiej wypadły pod tym względem linie Circle i Piccadilly - tam znaleziono 20 szczepów bakterii. Najczystszymi okazały się linie Bakerloo i Metropolitan - tam można podróżować “tylko” z 11 rodzajami bakterii. 

Naukowcy, którzy testowali siedzenia i poręcze wskazują, że autobusy w Londynie są znacznie czystsze niż metro. Znaleziono w nich 37 gatunków różnych bakterii, podczas gdy w samym metrze - aż 95.

“Bakteria zwykle nie atakuje ludzi zdrowych. Jest to jednak ogromny problem dla ludzi chorych, z osłabionymi układami odpornościowymi, którzy muszą np. dotrzeć do szpitala. Zakażenie takie może bowiem wywołać infekcję dróg moczowych, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych czy nawet sepsę” - przekazał dr Matewele, lekarz prowadzący badania.

“Nasze metro jest bardzo bezpiecznym środkiem transportu, a nasze pociągi i stacje są profesjonalnie czyszczone zarówno w ciągu nocy, jak i za dnia” - twierdzi Jill Collis z TfL. 

Według informacji, do których jakiś czas temu dotarli dziennikarze gazety "Metro", siedzenia na liniach Bakerloo, Victoria oraz Central są profesjonalnie czyszczone co 6-12 miesięcy. 

 

  Komentarze


  • R.LIS
   17 maja 2017, 12:17

   Zapraszam do TSC Foods tu mozna znalezdz wszystko z calej europy. Duzo bakterii jest w samych produktach ktore sie kupuje zagranica a sprzedawane jako produkt lokalny.

  • Jerrytfl
   20 maja 2017, 22:07

   jestem kierowca autobusu. wiem tylko jedno ze oszczedzaja ile sie da na sprzataniu, brudne wszystko ale podstawowy problem to to ze sami brytyjczycy to chyba najbrudniejszy narod w UE, na szczescie juz niedlugo chociarz wciaz beda europejczykami co obniza status Europy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama