Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzień Pamięci o Holokauście w Wielkiej Brytanii

Dzień Pamięci o Holokauście w Wielkiej Brytanii
W poruszających uroczystościach wziął udział książę Karol oraz Kamila, księżna Kornwalii. (Fot. Getty Images)
Książę Karol, premier David Cameron i liderzy największych partii politycznych Wielkiej Brytanii wzięli wczoraj udział w obchodach Dnia Pamięci o Holokauście (Holocaust Memorial Day) w londyńskiej Westminster Central Hall.
Reklama
Reklama

W uroczystościach uczestniczyło ponad 200 ocalałych z Holokaustu, którzy po wojnie osiedli w Wielkiej Brytanii.

Oprócz oficjalnych wystąpień, uroczystości obejmowały relacje ocalałych, występy muzyczne, a także odczyty poezji inspirowanej Holokaustem. Wystąpił m.in. wiolonczelista Simon Wallfisch, wnuk 89-letniej dziś Anity Lasker-Wallfisch, która była członkinią obozowej orkiestry kobiecej w Auschwitz.

Podczas uroczystości ogłoszone zostały plany utworzenia w Londynie centrum pamięci i edukacji o Holokauście. Rząd ma dofinansować projekt kwotą 50 mln funtów. Na dodatkowe środki z budżetu może liczyć także organizacja Holocaust Educational Trust, która m.in. organizuje wyjazdy dzieci z brytyjskich szkół do muzeum na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau.

W Wielkiej Brytanii Dzień Pamięci o Holokauście obchodzony jest od 2001 roku 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Upamiętnia on nie tylko ludobójstwo z czasów II wojny światowej, lecz także późniejsze wydarzenia z Kambodży, Rwandy, Bośni i sudańskiego Darfuru.

W brytyjskich mediach szerokim echem odbiły się we wtorek słowa lidera opozycyjnej Partii Pracy Eda Milibanda, którego dziadek zginął w czasie wojny w jednym z obozów koncentracyjnych w Niemczech. „To zaskakujące, że w tak tragicznym wydarzeniu można dostrzec również nadzieję. Wielu członków mojej rodziny zostało ocalonych dzięki pomocy dobrych ludzi” - mówił Miliband.

Lider laburzystów dopiero pół roku temu, podczas wizyty w jerozolimskim instytucie Yad Vashem, poznał dokładne okoliczności śmierci swojego dziadka. Dowiedział się również, że 17 innych członków jego rodziny mieszkających wówczas w Belgii zostało uratowanych dzięki pomocy mieszkańców jednej z wiosek.

Dzień Pamięci o Holokauście jest obchodzony w całej Wielkiej Brytanii. Specjalnie na tę okazję rzeźbiarz indyjsko-żydowskiego pochodzenia sir Anish Kapoor zaprojektował 70 świec, zapalonych podczas uroczystości w Londynie oraz w innych brytyjskich miastach.

Wiele miejsca na uczczenie pamięci ofiar poświęciły także brytyjskie dzienniki, m.in. „Daily Telegraph” i „Guardian”. Najczęściej pojawiającym się wątkiem jest powtarzany wielokrotnie zarówno przez byłych więźniów nazistowskich obozów, jak i historyków apel o utrwalanie tego, co wydarzyło się podczas II wojny światowej, by nie dopuścić do podobnych tragedii w przyszłości.

Wielkie wrażenie na komentatorach zrobiły zwłaszcza słowa jednego z byłych więźniów obozu, Romana Kenta, który łamiącym się głosem mówił: „My, ocaleni, nie chcemy, by przyszłość naszych dzieci wyglądała jak nasza przeszłość”.W relacjach powtarza się też stwierdzenie, że jest to być może ostatnia okazja, by tak wyraźnie usłyszeć głos ocalonych z Holokaustu. Najmłodsi z nich mają po niemal 80 lat i nie ma pewności, jak wielu z nich dotrwa do kolejnej okrągłej rocznicy wyzwolenia obozu.

W Polsce podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz pojawili się goście z całego świata, w tym znany amerykański reżyser Steven Spielberg. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama