Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017. Microsoft publikuje niepokojący raport

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017. Microsoft publikuje niepokojący raport
Wielu użytkowników sieci nie czuje się bezpiecznie. (Fot. Thinkstock)
'65 procent osób przyznało, że padło ofiarą cyberzagrożeń. Natomiast dwie trzecie respondentów uważa, że ponieśli poważne konsekwencje w związku ze swoją obecnością online, dotyczy to również życia poza siecią' - wynika z badania przeprowadzonego przez Microsoft.
Reklama
Reklama

W związku z przypadającym na dziś Dniem Bezpiecznego Internetu (DBI) amerykański koncern przebadał młodzież w wieku 13-17 lat i dorosłych od 18 do 74 lat z 14 krajów na świecie.

Założeniem badania było określenie stopnia zagrożeń w świecie cybernetycznym. Uzyskane wyniki pozwoliły opracować wskaźnik opisujący stopień narażenia na ryzyko w sieci - Digital Civility Index. Jak tłumaczy Microsoft, poziom indeksu w ujęciu globalnym wynosi obecnie 65 proc. Analiza statystyk pokazuje, że niższe wyniki procentowe oznaczaną obniżenie ekspozycji na ryzyko online, a jednocześnie zwiększają poziom tzw. cyfrowej grzeczności (ang. digital civility).

Jak tłumaczy Microsoft, twórcy badania uporządkowali 17 rodzajów zagrożeń w świecie online w cztery kategorie – behawioralną (związaną z zachowaniami w sieci), napastliwości (niechcianego kontaktu), reputacji oraz zachowań o podłożu seksualnym. W ramach wskazanych grup uczestnicy badania określali swój poziom narażenia na ryzyko związane z cyfrową obecnością.

Uzyskane wyniki pokazują, że połowa uczestników badania obawia się o każdy aspekt swego "życia online". Aż 62 proc. respondentów przyznało, że nie wie, gdzie uzyskać pomoc, kiedy spotkają się z zagrożeniem w internecie. Dwie trzecie uczestników badania przyznało, że ponieśli poważne konsekwencje w związku ze swoją obecnością online.

Analiza badania pokazuje, że u młodzieży stwierdzono większą liczbę interakcji w internecie niż w przypadku dorosłych - odpowiednio 161 i 127. Mimo niższego poziomu interakcji, w przypadku dorosłych odnotowano wyższy wskaźnik ryzyka online - u dorosłych było to 67 proc., a u młodzieży 62 proc.

Międzynarodowe badanie Digital Civility Index zostało przeprowadzone w czerwcu 2016 roku w 14 krajach na całym świecie. Badanie mierzyło poziom narażenia uczestników na zagrożenia online skategoryzowane w czterech grupach: ryzyka wynikające z napastliwości, zachowaniem w sieci, ryzyka dla wizerunku i te o podłoży seksualnym. Kraje, które wzięły udział w badaniu to: Australia, Belgia, Brazylia, Chile, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Meksyk, Rosja, RPA, Turcja, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama