Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dyskusja ws. Polski w Radzie UE: Zachęty do dialogu i rozwiązania sporu

Dyskusja ws. Polski w Radzie UE: Zachęty do dialogu i rozwiązania sporu
Czy uda się załagodzić spór pomiędzy Warszawą a Brukselą? (Fot. Getty Images)
Wszystkie kraje UE zabrały głos dyskusji w Radzie UE na temat sytuacji Polski, zachęcając do dialogu Warszawy z KE i rozwiązania spornych kwestii - wynika z informacji przekazanych przez dyplomatów. Nie było nawoływań do sankcji wobec Polski.
Reklama
Reklama

Z relacji przysłuchujących się debacie dyplomatów wynika, że najmocniejsze słowa pod adresem Polski padły ze strony Holandii i Szwecji. Przedstawicielka tego drugiego kraju mówiła o zaniepokojeniu sytuacją w Polsce i o zagrożeniu dla praworządności.

"Wszyscy w jasny sposób mówili, że praworządność powinna być respektowana w całej Europie i teraz bardzo ważne jest, żeby ten dialog między KE i Polską był traktowany bardzo poważnie" - przekazał dziennikarzom po posiedzeniu minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders.

Jego zdaniem, dialog pomiędzy KE i władzami w Warszawie wygląda czasem jak "rozmowa głuchych". Jak ocenił, kraje unijne są zaniepokojone tym, co się dzieje w Polsce. "To bardzo jasne, wszyscy są tym zaniepokojeni, bez żadnego wyjątku" - oświadczył. Dodał, że dyskusja nie dotyczyła sankcji, a tego, w jaki sposób sprawić, by dialog między KE a Polską zakończył się sukcesem.

Źródła dyplomatyczne podały, że przedstawiciel Węgier kwestionował prawo Rady UE do zajmowania się tą sprawą. Oceniał, że debata była rozczarowująca. Reprezentant rządu w Budapeszcie miał zwracać uwagę, że w unijnych traktatach są konkretne przepisy, które mówią o tym jak postępować w razie naruszenia prawa UE przez państwo członkowskie. Wskazał w tym kontekście, że Rada UE nie uczestniczy w takim procesie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama