Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dublin przygotowuje się na wzrost liczby bezdomnych obcokrajowców

Dublin przygotowuje się na wzrost liczby bezdomnych obcokrajowców
Czy w Dublinie będzie po Brexicie więcej bezdomnych?... (Fot. Getty Images)
Na wzrost liczby bezdomnych obcokrajowców po Brexicie przygotowuje się Dublin City Council. W urzędzie została powołana specjalna grupa robocza.
Reklama
Reklama

Jak poinformowała telewizja RTE, utworzenie zespołu ma związek z już teraz coraz większą liczbą bezdomnych imigrantów.

“Najnowsze badania pokazują, że obcokrajowcy są jedną z grup najbardziej zagrożonych utratą dachu nad głową. Inne to samotni rodzice i większe rodziny. Brendan Kenny z Dublin City Council przekazał, iż grupa została stworzona, by przygotować się na możliwe nasilenie zjawiska po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” - informuje RTE.

Według specjalistów, na dublińskich ulicach “kończy coraz więcej przybyszów spoza Unii Europejskiej”.

Z raportu przygotowanego dla Dublin Region Homeless Executive po przebadaniu 1,8 tys. bezdomnych w 2016 i 2017 roku wynika, iż wśród nich 66% stanowili samotni rodzice - w porównaniu do 24% w ogólnej populacji; 14% posiadający czworo lub więcej dzieci - w stosunku do 12% w całym kraju oraz 21% obcokrajowcy spoza UE i 12% z krajów Wspólnoty.

Dokument wykazał także, iż rodziny miały szanse na szybsze wyjście z bezdomności, jeśli skorzystały ze świadczenia Housing Assistance Payment. Ponad połowa z tych, którzy znaleźli dach nad głową, przeszła na HAP i czekała na lokal średnio do 4 miesięcy. Z kolei ci, którzy zdecydowali się na mieszkalnictwo z zasobów władz lokalnych lub komunalnych towarzystw budowlanych, przeważnie musieli oczekiwać na przydział 12-13 miesięcy.

Wśród respondentów 38% otrzymało mieszkanie, 44% zamieszkuje lokale tymczasowe, 15% opuściło lokale tymczasowe bez podania powodu, a 0,2% zamieszkało u rodziny lub przyjaciół. Na temat 2% urząd nie jest w stanie udzielić odpowiedzi.

Okresami, w których najwięcej osób traci mieszkanie, są styczeń oraz lipiec i sierpień. Najczęstszymi przyczynami są wypowiedzenie najmu (45%), rozpad związku (31%) oraz przepełnienie (11%).

Raport pokazuje także, iż coraz więcej rodzin zmaga się z bezdomnością – z 34 miesięcznie w 2014 do 81 w ubiegłym roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama