Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dominic Raab: The Strasbourg Court should not dictate laws to us

Dominic Raab: The Strasbourg Court should not dictate laws to us
"Chcemy, aby Sąd Najwyższy miał ostatnie słowo w sprawie interpretacji praw w kraju, a nie trybunał w Strasburgu" - podkreślił szef MSZ. (Fot. Getty Images)
To brytyjski Sąd Najwyższy powinien mieć ostatnie słowo w sprawie interpretacji prawa w Wielkiej Brytanii, a nie Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu - podkreślił w opublikowanym wczoraj wywiadzie minister sprawiedliwości Dominic Raab.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zasugerował też, że ETPC nakłada zbyt wiele "obowiązków na państwo", zamiast po prostu bronić jednostek przed "nadmierną ingerencją".

W wywiadzie udzielonym "Sunday Telegraph" Raab - który w ramach przeprowadzonej w połowie września rekonstrukcji rządu został nowym ministrem sprawiedliwości, a przy okazji też zastępcą premiera - po raz pierwszy wskazał zakres obszarów w ustawie o prawach człowieka, gdzie będzie chciał zmian. To, że zamierza dokonać "przeglądu" ustawy pod kątem ograniczenia roli ETPC w brytyjskim systemie prawnym zapowiedział na konferencji Partii Konserwatywnej na początku października.

"Chcemy, aby Sąd Najwyższy miał ostatnie słowo w sprawie interpretacji praw w kraju, a nie trybunał w Strasburgu. Chcemy również chronić i zachować prerogatywy parlamentu przed uszczuplaniem przez ustawodawstwo sądowe, za granicą, ale też w kraju" - oznajmił Raab.

Jak ocenił, sytuacja, w której sędziowie w Strasburgu orzekali w sprawach dotyczących brytyjskich żołnierzy walczących za granicą jest "niewłaściwa". Odniósł się w ten sposób do obaw podnoszonych przez dowódców sił zbrojnych, że wojska brytyjskie są "narażane na niebezpieczeństwo" w związku z obawami, iż wobec żołnierzy mogą zostać podjęte kroki prawne na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

"Nie sądzę, by zadaniem Europejskiego Trybunału w Strasburgu było dyktowanie czy to rzeczy dotyczących NHS, naszych świadczeń socjalnych, czy to naszych sił policyjnych" - ocenił Raab. Wyjaśnił, że decyzje dotyczące świadczeń publicznych powinny być regulowane przez pochodzących z wyboru parlamentarzystów, a nie "wyroki sądowe".

Raab wskazał też, że wykorzystywanie przez zagranicznych przestępców istniejącego w ustawie o prawach człowieka zapisu o prawie do życia rodzinnego, aby w ten sposób blokować ich deportację, jest poważnym problemem, którym zamierza się zająć. Jak dodał, rocznie jest między 100 a 200 przypadków, by poprzez ten zapis przestępcy uniemożliwiali swoją deportację.

Czytaj więcej:

ETPC: "Rosja odpowiedzialna za zabicie Litwinienki w Wielkiej Brytanii"

Brexit: Brytyjski rząd proponuje UE nowy protokół północnoirlandzki

Brexit: Spór o protokół północnoirlandzki. UE przedstawiła swoje propozycje

Chatham House o wyroku polskiego TK: To sprzeciw wobec tworzenia z UE federacji

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 13.05.2024
    GBP 4.9947 złEUR 4.2977 złUSD 3.9853 złCHF 4.3964 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement