Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dobry okres dla polskiego rynku pracy"

"Dobry okres dla polskiego rynku pracy"
Polski rynek pracy odżywa? (Fot. Thinkstock)
66 proc. pracowników nie obawia się utraty zatrudnienia, a jednocześnie 81 proc. pracodawców planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy - wynika z trzeciej edycji badania Barometr Rynku Pracy, którego wyniki zaprezentowano wczoraj.
Reklama
Reklama

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy Work Service S.A. Przeprowadził je instytut Millward Brown S.A.

W grupie pracowników badanie zrealizowano na próbie 522 osób pracujących, zaś w grupie pracodawców badanie zrealizowano na próbie 300 firm, po 100 wywiadów dla firm małych, średnich oraz dużych. Badania przeprowadzano w styczniu 2015 r. za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Według Work Service, z większości ekonomicznych wskaźników wynika, że 2015 rok ma być dobrym okresem dla polskiego rynku pracy. Potwierdzają to sami pracodawcy, wśród których zdecydowana większość (81 proc.) planuje w tym roku utrzymać obecny poziom miejsc pracy. Mimo to ponad jedna czwarta (28 proc.) pracowników obawia się utraty pracy w najbliższym dwóch latach (w sierpniu ub.r. takie obawy wyraziło 16 proc. badanych). Największe obawy są wśród osób zatrudnionych na umowy zlecenie lub o dzieło (48 proc.).

"Za nami 2014 rok i możemy śmiało powiedzieć, że kondycja polskiego rynku pracy jest lepsza niż ktokolwiek mógł oczekiwać jeszcze dwanaście miesięcy temu. Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia była najniższa od 2008 r. W związku z większym popytem inwestycyjnym ze strony przedsiębiorców i przyspieszeniem polskiej gospodarki, wskaźniki obrazujące rynek pracy poprawiły się. W tym roku widzimy kontynuację tego trendu" - ocenił prezes zarządu Work Service S.A. Tomasz Hanczarek.

Dodał, że co ósma firma deklaruje zwiększenie poziomu zatrudnienia, a aż osiem na dziesięć zapytanych pracodawców utrzyma obecny poziom. "To dobre sygnały, które zapowiadają, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku powinna się utrzymać. Stąd też należy się spodziewać, że tegoroczny wskaźnik bezrobocia zamkniemy na poziomie poniżej 10 proc." – podkreślił Hanczarek.

Z badania wynika, że w porównaniu z 2014 r., Polacy zapytani w tym roku o czas poszukiwania pracy są mniejszymi optymistami. Podczas gdy w ubiegłym roku ponad połowa zapytanych twierdziła, że potrzebuje do 3 miesięcy na znalezienie nowej pracy (55 proc.), w tym roku taką deklarację złożyło 49 proc. osób. Zdecydowanie szybciej nową pracę spodziewają się znaleźć osoby poniżej 35 roku życia niż osoby starsze – odpowiednio 60 proc. i 40 proc. W kwestii poszukiwania nowej pracy Polacy wciąż najczęściej liczą na swoich znajomych (60 proc.), a dopiero potem planują przeglądać ogłoszenia i samodzielnie wysyłać aplikacje do firm (59 proc.).

Badanie pokazało, że co czwarta firma w Polsce planuje rekrutacje (w celu utrzymania lub zwiększenia zatrudnienia) w najbliższym kwartale (25 proc.) – najwięcej w grupie dużych firm (50 proc). Jedynie 6 proc. respondentów myśli o redukcji etatów. Podobnie jak w ubiegłym roku największy "popyt" jest na pracowników niższego i średniego szczebla – odpowiednio 62 proc. i 55 proc. (w 2014 r. było to: 53 proc. i 52 proc.).

Więcej zapytanych Polaków oczekuje od swego pracodawcy podwyżki wynagrodzenia. Ponad połowa Polaków chce zarabiać więcej - 56 proc. badanych tak odpowiedziało. Z badania wynika jednak, że jeśli spojrzy się na deklaracje pracodawców, to podwyżki planuje 14 proc. z nich.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama