Menu

Dobra wiadomość dla samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii. Rząd wycofuje plan podwyżek ubezpieczeń

Dobra wiadomość dla samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii. Rząd wycofuje plan podwyżek ubezpieczeń
Osoby samozatrudnione nie będą musiały płacić wyższych składek na ubezieczenie zdrowotne. (Fot. Thinkstock)
Brytyjski rząd wycofuje się z planu podniesienia składek ubezpieczeń dla osób samozatrudnionych na Wyspach. Minister skarbu Philip Hammond zrezygnował z pomysłu po lawinie krytyki opozycji, związków zawodowych, a nawet członków jego partii.

Minister Philip Hammond wymyślił, że dodatkowe pieniądze ze składek na ubezpieczenie zdrowotne (National Insurance contributions) osób prowadzących własną działalność w Zjednoczonym Królestwie, pomogą załatać nadwątlony budżet w związku z Brexitem.

Powodem sprzeciwu wobec wprowadzenia podniesienia składek był fakt, iż plan uderzyłby najbardziej w osoby o najniższych dochodach – informuje dziennik „The Financial Times”. Wielu polityków podkreślało, że to "kara za ciężką pracę", co kłóci się z filozofią Partii Konserwatywnej.

Teraz krytycy Hammonda z ulgą przyjęli decyzję wycofania się z brawurowego planu, ale pytają, skąd minister weźmie pieniądze, które miały wpłynąć ze składek od freelancerów. Ci obawiają się natomiast, że resort Hammonda podniesie podatki, co i tak uderzy w samozatrudnionych.

Dziennik „The Financial Times” cytuje też jednego z Brytyjczyków prowadzących własną działalność, który pyta rząd, czy ten zamierza coś zrobić z firmami, które zmuszają pracowników do samozatrudnienia, aby uniknąć kosztów związanych z płaceniem składek na ubezpieczenie.

Minister Hammond 8 marca 2017 roku, wbrew krytyce ze strony opozycji i przedstawicieli Federacji Małych Przedsiębiorstw (Federation of Small Businesses), zdecydował o podniesieniu o 2 proc. składek na ubezpieczenie zdrowotne wśród osób samozatrudnionych. "Jesteśmy zawiedzeni tym krokiem" - podkreślali wówczas przedstawiciele branży.

Podczas przedstawiania budżetu, minister zapowiedział również między innymi przyznanie dodatkowych środków na edukację, a także stworzenie specjalnego funduszu na walkę z przemocą domową oraz powołanie programów wsparcia dla kobiet powracających do pracy po latach poza rynkiem pracy.

 

Komentarze


 • PIJTA
  17 marca, 18:37

  anglicy to taki mádry narod-wiedzá czego chcá,robiá co sluszne i slowa danego zawsze dotrzymujá!!! angielskie pastuchy mysleli ze mogá sobie podniesc N.I. komukolwiek im sie tylko spodoba,ale taka osoba placác wiecej nie otrzyma specjalnych(lepszych)ulg od NHS w trakcie leczenia w szpitalach,lub GP wizytach-jedyne co otrzyma to recepta na paracetamol.DOBRZE ZE JUZ LATO NIEDLUGO !

 • Korwin
  18 marca, 07:43

  Ale niech podnosza cene ubezpieczenia. Przeciez to i tak smieszna kasa jest

 • THC
  18 marca, 08:21

  Tacy co nie maja umowy o prace tylko na wlasna reke dzialalnosc prowadza powinni placic wiecej, bo zawsze jakims cudem rozliczaja sie na zero. Nalezy sprawdzic wszystkich czy uczciwie sie rozliczaja. W pierwszej kolejnosci kraje Europy Wschodniej.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.03.2017
GBP 4.933 złEUR 4.266 złUSD 3.948 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama