Menu

Do USA z Europy bez laptopa? Rząd chce rozszerzyć zakaz

Do USA z Europy bez laptopa? Rząd chce rozszerzyć zakaz
Zgodnie z nowymi zasadami laptopy, tablety, konsole do gier, czytniki książek, przenośne odtwarzacze DVD, aparaty fotograficzne itd. muszą zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym. (Fot. Thinkstock)
Rząd amerykański rozważa możliwość rozszerzenia zakazu wnoszenia laptopów na pokłady samolotów - również na te latające z Europy.
Reklama

W marcu Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Department of Homeland Security) zabroniło wnoszenia na pokład samolotów m.in. laptopów i większych urządzeń elektronicznych takich jak tablety, konsole do gier, czytniki książek, przenośne odtwarzacze DVD czy aparaty fotograficzne.

Zakaz obejmował samoloty lecące do USA z kilku lotnisk w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Wkrótce podobny zakaz wprowadziła Wielka Brytania.

Zakaz został wprowadzony na podstawie raportu sporządzonego przez agencję wywiadowczą USA. Z dokumentu wynikało, że terroryści poszukują nowych metod przeprowadzenia ataków, na przykład poprzez ukrycie materiałów wybuchowych w laptopie.

Na razie nie wiadomo, które lotniska w Wielkiej Brytanii miałyby zostać objęte zakazem. Senator John F. Kelly oczekuje od polityków rozmowy na temat bezpieczeństwa, jednak nie podaje informacji, od kiedy rozszerzony zakaz miałby obowiązywać.

W ostatnich latach USA coraz śmielej sięgają po różne środki bezpieczeństwa i nie wygląda na to, aby w administracji Trumpa ten trend się zmienił - zauważa dziennik "The Irish Independent".

Krytycy zakazu co prawda nie zaprzeczają, że obsługa lotniskowa traktuje bagaże beztrosko, przez co często umieszczane w nich laptopy lub inne urządzenia elektroniczne ulegają uszkodzeniu. Podkreślają jednak, że zmuszenie podróżnych do pakowania laptopów do bagażu nadawanego na lotnisku i przewożonego w luku samolotów rodzi niebezpieczeństwa innego typu. Chodzi o znajdujące się w laptopach baterie litowo-jonowe, które mogą się samoczynnie zapalić, a ognia w luku bagażowym nie będzie można łatwo ugasić.

Telefony komórkowe nie zostały objęte zakazem.

 

  Komentarze


  • Silver
   15 maja 2017, 22:16

   Kompletne bzdury. Hamerykanom się tak w D...onaldach przewraca, ze szkoda gadać. Nie jest łatwo uszkodzić taką baterię (w ujęciu zadziałanie siłą), bo to metal. Trzeba chociaż gwoździa wbić, żeby faktycznie doszło do zapłonu litu. Jak tacy są to niech w końcu powyciągają te technologie z szuflad. Gdzie są te akumulatory z nanorurek i inne? Tych patentów na lepsze rozwiązania są setki...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama