Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do 2030 roku oczekiwana średnia długość życia będzie rosnąć

Do 2030 roku oczekiwana średnia długość życia będzie rosnąć
Brytyjscy naukowcy nie mają wątpliwości, że średnia wieku przekroczy wkrótce 90 lat. (Fot. Thinkstock)
W krajach rozwiniętych oczekiwana średnia długość życia do 2030 r. będzie rosła, a u kobiet z Korei Południowej, Francji czy Japonii może wynieść ok. 90 lat - wynika z badania opublikowanego w prestiżowym brytyjskim tygodniku medycznym 'The Lancet'.
Reklama
Reklama

"Jeszcze do niedawna wielu naukowców sądziło, że oczekiwana średnia długość życia nigdy nie przekroczy bariery 90 lat" - przypomina główny autor badania, prof. Majid Ezzati z Imperial College w Londynie.

Po dokonaniu analizy ok. 35 państw badacze ocenili, że największe szanse na osiągnięcie tego poziomu mają kobiety z Korei Południowej. Oczekiwana średnia długość życia obywatelki tego kraju urodzonej w 2030 roku może wynieść 90,8 roku, Francuzki - 88,6 roku, a Japonki - 88,4.

Naukowcy doszli do wniosku, że tendencja będzie podobna u mężczyzn, a różnica między płciami będzie się zmniejszać. Mężczyźni z Korei Południowej w 2030 roku powinni osiągnąć oczekiwaną średnią długość życia na poziomie 84,1 roku, a Australijczycy i Szwajcarzy - 84 lat.

Według najnowszych statystyk opublikowanych w zeszłym roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że w 2015 roku trzema państwami o najlepszym w tej dziedzinie wyniku były: u kobiet Japonia (86,8), Singapur (86,1) i Hiszpania (85,5), a u mężczyzn Szwajcaria (81,3), Islandia (81,2) oraz Australia (80,9).

Największy postęp do 2030 roku ma odnotować Korea Południowa. Z badania wynika jednocześnie, że sytuacja nie zmieni się znacząco w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczekiwana średnia długość życia już jest znacznie niższa niż w większości państw rozwiniętych. Zdaniem naukowców, przyczyną tego są obecne w tym kraju znaczne nierówności, brak powszechnej opieki zdrowotnej, wysoka śmiertelność kobiet przy porodach i noworodków, zabójstwa oraz szczególnie duża liczba przypadków otyłości.

Z kolei w Korei Południowej zwiększa się dostęp do opieki medycznej oraz popularyzuje zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży. W kraju tym jest również mniej osób z nadwagą, a liczba kobiet palących papierosy w ciąży jest niższa niż w większości innych państw - twierdzą autorzy badania.

Jeśli chodzi natomiast o różnicę w tej dziedzinie między kobietami a mężczyznami - która w 2010 roku wahała się od 3,9 roku w Nowej Zelandii do 8,5 roku w Polsce - do 2030 r. powinna ona zmniejszyć się we wszystkich państwach poza Meksykiem, Chile, Francją i Grecją. Zdaniem Ezzatiego wynika to z faktu, że tryby życia mężczyzn i kobiet są do siebie coraz bardziej podobne.

Profesor przewiduje również, że w przyszłości ludzkość osiągnie oczekiwaną średnią długość życia na poziomie co najmniej 110 lub 120 lat. Podkreślił, że postęp oczekiwany w Korei Południowej w dużej mierze wynika z inwestycji w powszechną opiekę zdrowotną. "To dokładnie przeciwieństwo tego, co robimy na Zachodzie, gdzie jest wiele oszczędności i nierówności" - zauważył.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama